iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

War Kingdoms

War Kingdoms

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Lords & Knights isminde bir strateji oyunundan bahsetmiştim. Bu tip oyunların Clash of Clans‘tan en büyük farkı da animasyonlarının pek olmayışı ama strateji ve özellikle zamanlamanın çok önemli olmasıydı. Ben bu tip strateji oyunlarını hep sevmişimdir, özellikle de iyi bir ittifaka dahil olursanız ve de güçlü rakipleriniz olursa, bu tip oyunlar çok zevkli olabiliyor.

Geçenlerde War Kingdoms isimli ülkemiz geliştiricilerinin elinden çıkmış Lords & Knights‘a benzer bir oyuna denk gelince ve renkli grafiklerini görünce oyunu indirip bir deniyeyim dedim. Hazır denemeye başlarken de ilk izlenimlerimi paylaşayım istedim ki önceden zaten oynayan varsa, baştan bizleri uyarsın :) Çünkü oyunun eski yorumlarında çok eleştiri var. (Gerçi son güncellemeden sonra olumsuz eleştiriler kesilmiş gibi.)

War Kingdoms‘da da amaç sıfırdan başladığımız krallığı upgrade’lerle, yani seviyelerini yükselterek, asker sayılarını arttırarak ve nihayetinde savaşarak büyütmek.

War Kingdoms’un biraz çocukça gözükse de güzel grafikleri var. Daha doğrusu benzer oyunlardaki kasvetli hava ve grafikler bu oyunda. Diğer oyunlar genelde ortaçağ havası verebilmek için grafikleri kasvetli yapıyorlar ama bu oyunda hiç böyle bir hava yok gayet renkli olduğu için.

War Kingdoms’ta da gelişebilmek için diğer oyunlarda olduğu gibi Köy’ümüzdeki Çiftçi, Oduncu ve Altın Madencisi sayısını en kısa sürede arttırmamız gerekiyor.

Fakat oyuna ilk defa başlayanlar merak etmesinler çünkü oyunun içinde zaten görevler veren ve bu görevleri yaptırırken oyunu öğreten bir sistem var. Ayrıca bu görevleri yaparken ekstra altın ve çağ puanı kazanıyoruz. Bu yüzden yeni başlayanlara önerim oyundaki görevleri sırayla yapmaları, bu sayede bir çok soruyu sormadan gerek kalmadan oyunu kolayca öğrenebileksiniz. Fakat bazı görevleri yaparken takılırsanız şaşırmayın, bazı görevleri yaparken “bu nasıl yapılıyor” diye arandığım oldu bir kaç defa.

Bu tip oyunlarda, oyuna ilk başladığımızda koruma altında olduğumuz için askerden ziyade kaynak üretimine ve gelişimine önem vermek daha öncelikli oluyor. Bu yüzden ilk başta mümkün olduğunca bilimsel araştırmalara önem vererek Akademi’de seviye yükseltmek önemli. İlk 5 gün (120 saat) kimseden saldırı almayacağınız için rahat rahat krallığımızı geliştirebiliriz.

Krallığımızın genel özetine de üst kısmındaki altın, yiyecek ve odun miktarlarının bulunduğu bara tıklayarak gözatabiliyoruz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Bu ekranda ayrıca bir sonraki çağa geçmek için ne kadar çağ puanına ihtiyacımız olduğunuda görüyoruz. Mor yıldızla gösterilen çağ puanlarını da görevleri yaparak ya da Akademi’de seviye yükselterek alabiliyoruz.

War Kingdoms’taki harita ve savaş sistemi de Lords & Knights’a benzer aşağıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere.

Yani saldıracağımız şehir veya krallıklar bizim krallığımızdan ne kadar uzaksa, gönderdiğimiz asker tipine göre askerlerin varış süresi o kadar uzun sürüyor. Zaten bu tip oyunların temelindeki stratejiyi bu süreler oluşturuyor. Yani herhangi birine anında saldıramıyorsunuz, bu sayede karşıdakinin savunma yapmaya zamanı oluyor.

Tabii bu durumda da bulunduğunuz ittifakın çok büyük önemi oluyor, ki War Kingdoms’da da bu ittifak olayı mevcut. Bir ittifaka girmezseniz ya da krallığınızın konumuna göre ittifakınızı doğru seçmez iseniz bu tip oyunlarda gelişmeniz veya oyundan zevk almanız oldukça zor. Bu yüzden ittifak seçiminde hemen acele etmeyin, gelişiminizi tamamlayınca seçiminizi yapın.

Oyuna ben de yeni başladığım için Lords & Knights’tan farklı olan elçilik, şehirler gibi bazı farklı özelliklerini henüz ne işe yaradığını tam çözemedim ama oynadıkça zaten nasıl olsa çözeceğim :) Eğer oyunla ilgili sizin de önceden tecrübeleriniz varsa da paylaşmaktan çekinmeyin.

Son olarak bu tip oyunların hepsinde olan uygulama içi alım sistemi bu oyunda da var. War Kingdoms’ta gerçek parayla satın aldığımız elmaslarımız işleri hızlandırmada kullanılıyor diğer oyunlarda olduğu gibi. Aceleci değilseniz gördüğüm kadarı ile bu oyunda elmas satın almak zorunda değiliz. En azından şu ana kadar hiç para vermeden oyunu oynayabildim.

Artı Yanları

 • Türkçe dil desteği mevcut.
 • Ücretsiz.
 • İllüstrasyonlar güzel.

Eksi Yanları

 • Oyun sadece iPhone’a göre optimize edilmiş. iPad ekranına uyumlu bir versiyonu yok.
 • Oyundaki yazıların fontlarını bir türlü beğenemedim rahat okunamadığı için. Daha rahat okunan bir font olabilirmiş.
 • Oyunda hiç ses efekti veya müzik yok. Bu tip oyunlarda pek gerek olmasa da yine de hiç ses olmaması garip duruyor.

War Kingdoms Strategy Game


Fiyat:ÜCRETSİZ


War Kingdoms Strategy Game
App Store oyları: (37 oy)
Desteklenen Diller: English
Çıkış Tarihi: 26.02.2013
Boyut: 16.23 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPad23G-iPad23G, iPhone4S-iPhone4S, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone5-iPhone5, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPadMini-iPadMini, iPadMini4G-iPadMini4G, iPhone5c-iPhone5c, iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  4 Yorumlar

  1. Clash of clans daha iyi bundan

  2. Yurtdışı mağazalarında çıkmıyor

  3. Mustafa abi bu oyunda tecruben var istersende yardimci olabilirim dunya 7 yi bizim ittifak kapatti hatta

   • Bu oyundaki grafikler guzel oyuna alistikca mantigini kavradikca daha zevkli hale geliyor en onemliside stratejiyi iyi kurmak bide biraz tecrube sahibi olmak iyi bir birlige girdinmi de gerisi soz sahibi olmakta kaliyor

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>