iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

FIFA 2014

FIFA 2014

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

FIFA 2014, PC ve konsollardaki deneyimini mobil cihazlarda da göstermiş gibi gözüküyor. App Store’da birçok futbol oyunu olmasına karşın aralarında arayüz ve oynanış olarak diğerlerinden birkaç adım önde olduğu ortada.

Oynanış konusunda FIFA yeni bir seçenek daha eklemiş ve buna “New Intuitive Touch Controls” yani “Yeni Sezgisel Dokunmatik Kontrol” adını vermişler. Bu sayade tek dokumuş ile oyuncunuzu kontrol edebiliyor pas ve şut gibi işlevleri yerine getirebiliryorsunuz. Tabii bunun dışında eski joystick benzeri yapıyı kullanabilirsiniz. (Şahsen ben onu kullanıyorum :) )

Arayüz kısmına gelirsek oyunun bir önceki versiyonuna göre çok daha basit ve kullanışlı bir arayüz bizi karşılıyor.Bu arayüz 4 ana başlık altında toplanmış ve bunların altında da birçok menü bulunmakta.

Birinci sıradaki Home (Anasayfa) ekranında Ultimate Team, Team of The Week (Haftanın Takımı), Online Quick Match (Online Hızlı Maç) ve Games of The Week (Haftanın Oyunu) menüleri bulunuyor.

İkinci sıradaki Play (Oyna) ekranında ise diğer menüdekilerin yanı sıra Penalty Shootout (Penaltı Atışı), Online, Kick Off (Normal Maç), Manager Mode (Menejer Modu) ve Tournament (Turnuva) menüleri bulunuyor. (Yana Sürüklemek Gerekiyor) Hemen belirtiyim bu menülerden Kick Off (Normal Maç), Manager Mode (Menejer Modu) ve Tournament (Turnuva) kısımlarını açmak için uygulama içi alım yapmanız gerekmektedir. Unlock All seçeneği ile hepsini birden alabilirsiniz.

Üçüncü sıradaki EAS FC ekranında Player Info (Oyuncu Bilgisi), Friends (Arkadaşlar), Supported Club (Desteklenen Kulüp) menüleri bulunuyor.

Dördüncü ve son ana ise Customize (Özelleştirme) bulunuyor. Bu ekranda Game (Oyun), Display (Görüntü), Audio (Ses), Controls (Kontrol), Help & About (Yardım & Hakkında), Social (Sosyal), Squad Update (Kadro Güncelleme) gibi ayarlamaları yaparak oyunu kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz. (Oyunda eğer spiker istiyorsanız, bu menüdeki Audio kısmından indirebilirsiniz. Tabi İngilizce olacağını baştan söyleyeyim.)

Oyun Modlarına da biraz değinmek istiyorum. Ultimate Team modunu kısaca özetlemek gerekirse burada kendiniz baştan aşağı yeni bir takım yaratıyoruz ve takım adı, logosu ve oyuncuları seçip yeni takımımızı yaratıyoruz. Stadyum, Forma, Top ve daha bir çok şey satın alarak hayalinizdeki takımı yaratabilirsiniz.

Games of The Week (Haftanın Oyunu) modunda ise o haftaya göre hazırlanmış 6 adet farklı liglerden maçlar oluyor. Bunları da ücretsiz olarak oynayabiliyorsunuz.

Online Quick Match (Online Hızlı Maç) modunda ise dokunur dokunmaz isteğimiz takımı seçip sadece Wi-Fi bağlantısı üzerinden herhangi biri ile maç yapabiliyoruz. Online mod ile aynı. Bu menüde Leaderboard listesi bulunuyor ve maç sayısı puan durumu gibi özellikler ile arkadaşlarınız arasında bir puan durumu oluşuturulmuş oluyor. Dilerseniz beni ekleyebilirsiniz. (Doraturk)

Kick Off (Normal Maç), Manager Mode (Menejer Modu) ve Tournament (Turnuva) modları ise uygulama içi alım ile açılıyor bu modlarda hepimizin bildiği gibi adı üzerinde normal maç yapmamızı, menejer mod ile takım yönetmemizi ve turnuva ile liglere boy göstermemizi sağlıyor.

Penalty Shootout(Penaltı Atışı) menüsünden ise istediğimiz takımları seçip karşılıklı penaltı atışı gerçekleştirebiliyoruz. Son olarak oyunun başlama vuruşuna kadar olan kısmı biraz anlatacağım:

Oyunda çoğu takımın 2 adet ve bazı takımların yedek forma ile birlikte 3 adet forması bulunuyor.

Bunun dışında maçta kullanacağınız topu ve hangi stadyumda maçın oynanacağını seçebiliyorsunuz.

Squad Update(Kadro Güncelleme)’e dokunduğunuz zaman otomatik olarak internet üzerinden bütün takımların kadrolarını güncelliyor.

Oyunu ücretsiz olarak yükleyip yukarıda anlattığım birçok özelliği kullanabilirsiniz yada uygulama içi alım yaparak daha fazla oyun modu ile sınırları kaldırırsınız. İyi oyunlar…

Artı Yanları

 • Ücretsiz Olması
 • Online Olması
 • Universal Olması
 • Çok Fazla Lisanslı Lig ve Takım Olması

Eksi Yanları

 • Türkçe dil desteği olmaması
 • Türkiye Süper Ligi’nin bulunmaması
 • Boyutunun 1 GB’ın üstünde olması
 • Diğer özellikler için uygulama içi alım gerekmesi


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  81 Yorumlar

  1. Slm. Status 461* callid 1059 hatası turnuvalar final maçında çıkıyor ve maç yapılmıyor, dolayısıyla turnuvada ilerleme imkanı kalmıyor. Diğer sorun iphone 4 cihazımda 40 levelleri geldiğim 2 bin oyuncu aldığım hesabıma originden giriyorum ama ültimate teama gir dediğimde oyundan çıkmakta hesabıma nasıl ulaşacağım? Teşekkürler

  2. Merhaba , Fifa 14 Ultimate TEAM ” IP ” uygulama kullanıcısıyım.
   Bir kaç turnuva son maçında ” Status 461 * Callld ” hatası ile karşılaştım.
   Bir kaç forum araştırdım , EA kendi sitesinde henüz çözüme dair bir yazışma geçmedi.
   Bilgisi olan varmı yoksa bu oyunu silme vakti geldimi (:

   08.08.2014

  3. Tyo

  4. Fifa 14 ipadde online oynamak isteyen var mı bora bey iddalıyım

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>