iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

SimpleRockets

SimpleRockets

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Eski takipçilerimiz hatırlayacaklardır, yaklaşık 2 sene önce basit ama eğlencelik Turtle Fly isminde bir oyun tanıtmıştım. Bu oyundaki temel amacımız, önümüze çıkan engellere çarpmadan kaplumbağamızı mümkün olduğunca yukarı çıkarmaktı. Bunun için de kablumbağımıza bağlı bir roket kullanıyorduk ve oyunda ustalaşabilirsek kaplumbağımızı uzaya kadar çıkarabiliyorduk.

Bu tip oyunları sevenler için ise bu sefer çok daha ciddi ve gerçekçi bir oyun olan ve ünlü SimplePhysics oyunun yapımcılarına ait SimpleRockets‘tan kısaca bahsetmek istiyorum. Özellikle roketler ve uzay yolculukları konularına meraklı olanların seveceğini düşündüğüm bu oyunda amaç çeşitli parçalar kullanarak modifiye roketler yapmak ve bize verilen görevleri yerine getirmek. Bazı görevler çok basitken, bazıları da ayın yüzeyine inmek gibi zor çok görevleri içerebiliyor. Oyunun başında da belirttiğim gibi bu ciddi bir oyun :)

Oyuna ilk başladığımızda karşımıza çıkan ana menüde eğitimler (Training) ve görevler (Challanges) yer alıyor. Oyuna ilk defa başlayanlara önerim hemen görevlere geçmeden trainin kısmını tamamlamaları. Her ne kadar bu bir oyun olsa da, temel fizik, roket ve uzaya ait kavramları ve kurallara gözatmakta fayda oluyor. Çünkü oyun basit olmasına karşın bir nevi simülasyon. Aslında bu sayede uzay yolculuklarına meraklı olanların bir roketin uzaya nasıl çıktığı ve diğer gezegenlerin yörüngesine nasıl girdiğini öğrenme fırsatı oluyor.

Örneğin dünyanın yörüngesine (orbit) girebilmek için aşamalı (stage) motorlar ve yakıt tankları ve bu aşamalar arasında detacher ismi verilen parçalar kullanmamız gerektiğini hep bu kısımda öğreniyoruz. Ya da roketimiz dünyayı terkederken ilk 15.000 metre dik uçuş yapmamız gerektiğini ve sonra 30 derecelik açıyla çıkmamız gerektiği de hep bu eğitim kısmında anlatılıyor.

Fakat tam bu noktada oyunun bir handikapı ortaya çıkıyor. O da Türkçe dil seçeneğinin olmaması. Oyundaki bu açıklama kısımları hep ingilizce olduğu için bazı kullanıcıların bir takım kavramları anlamaları daha uzun sürecektir. Elbette deneme yanılma yöntemi ile ya da oynaya oynaya bizim için uzay gitmek bile çocuk oyuncağı olur bir süre sonra, fakat ben yine de paylaşayım istedim :)

Oyunda bize verilen parçalarla dilediğimi basitlikte veya karmaşıklıkta roketler yapabiliyoruz. Bu noktada herhangi bir kısıtlama veya uygulama içi alımla ya da ilerledikçe biriktirdiğimiz ve parça satın almada kullandığımız bir sanal para kavramı yok. Fakat roket tasarımımızın amacımıza uygun olması önemli.

Örneğin 2.000 metreye en az 750 metre/saniye hızla ulaşmamızın istendiği bir göreve çok kadelemeli (stages) bir roket yerine hafif (yakıtı az) ama motorları güçlü bir roket yapmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü roketimize ne kadar çok parça takarsak o kadar çok ağır oluyor ve dünyadan uzaklaşma hızı da başlarda o kadar düşük oluyor.

Ayrıca çok güçlü ve hızlı bir roket yaptığımızda ve roketi son gaz (%100) uçurduğumuzda kontrolü çok zor oluyor. Tabii yakıt da çabuk bitiyor. Yörüngeye girdiğimizde yakıt çok gerekmiyor ama yörüngeye yerleşinceye kadar yani dünyanın yer çekiminden kurtuluncaya kadar tüketim daha fazla oluyor.

Bir de uçuşumuzda aya ineceksek o zaman ana modüle mutlaka ayak (Lander) parçalarını koymamız gerekiyor. Yoksa ancak çakılarak iniş yapabiliyoruz. Tabii alternatif olarak tekerlek (Wheel) veya paraşüt (Parachute) de kullanabiliriz alternatif yumuşak inişler için :)

Son olarak çok kademeli (stage) bir roket kullanacaksak, ayrılma (detach) ve motorların ateşleme aşamalarını düzenlememiz gerekebiliyor. Bunu da aşağıdaki ekran görüntüsündeki ekrandan yapabiliyoruz ilgili aşamayı sürükle bırak yöntemi ile yukarı aşağıya taşıyarak.

Ayrıca uçuş sırasında ayrılma (detach) veya motorların ateşlenmesi otomatik olmuyor. Yeri geldikçe yakıtı biten tankları/motorları biz ayırıyoruz ve bir sonraki motoru biz ateşliyoruz sol alt köşedeki stage seçeneğini kullanarak. Ayrıca roketin yönü ve gaz miktarını da hep biz kontrol ediyoruz.

Oyundaki zor görevlerden bir tanesi de ay yüzeyine inmek. Ben epey bir denemeden sonra biraz da şansla iniş görevini sağ salim yapabildim.

Fakat esas zor olan ay görevi dünyadan roketimizi fırlattıktan sonra önce dünyanın yörüngesine, sonra da ayın yörüngesine sokmak. Yakıt sınırlı olduğu için bu görevi yerine getirmek için gerçek hayatta olduğu gibi gezegenlerin ve ayın çekim kuvvetinden ve yörüngelerinden faydalanmak gerekiyor. Bu zorlu harekete de Hohmann Transfer Manevrası ismi veriliyormuş.

Bu yöntemle oyunda diğer gezekenlere de seyahat mümkünmüş açıklamasında yazdığına göre. Fakat ben daha henüz aya gidemediğim için diğer gezegenlere gidemedim :)

Özetle SimpleRockets, uzay ve roket bilimini sevenlere hitap eden ve basit bir oyundan öte gerçeğe yakın zevkli bir simülasyon. Bu nedenle herkese hitap etmeyebilir. Ben çok fazla uzay belgeseli izlediğimden ve uzay yolculuklarına çok ilgi duyduğumdan oyun çok ilgimi çekti. En azından teorik olarak öğrendiğim bazı bilgilerin pratikte nasıl işlediğini görmüş oldum :)

Eğer sizin de bu konulara ilginiz varsa Simple Rockets‘a bir gözatın derim. (Bu aralar Amerika App Store’da da üst sıralarda.) Ya da en azından aşağıdaki tanıtım videosuna bir gözatın, ondan sonra karar vermeniz daha kolay olabilir.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=19ZmuBGNkOA&w=560&h=315]

Artı Yanları

 • Gerçekçi ve zevkli bir uzay ve roket simülasyonu
 • Uygulama içi alım derdi yok.
 • Universal (iPhone ve iPad uyumlu)
 • Uzun yolculuklar için zamanı hızlandırmak (Warp) mümkün.
 • Diğer oyuncuların rekorlarına gözatabiliyoruz.
 • Yaptığımız gemileri kaydedebiliyor ya da email atabiliyoruz.

Eksi Yanları

 • Gemi inşası arayüzü biraz dertli. Parça ekleyip çıkarmak bazen zor olabiliyor.
 • Geminin kontrolü çok kolay değil.
 • Harita modu arayüzü daha iyileştirilebilir.
 • Bazı görevler çok zor.
 • Türkçe dil seçeneği yok.
Eğer oyunu beğendiyseniz, aşağıdaki download linkini kullanarak App Store’dan indirebilirsiniz.

SimpleRockets


Fiyat:27.99 TRY

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
SimpleRockets
App Store oyları: (9 oy)
Desteklenen Diller: English
Çıkış Tarihi: 01.08.2013
Boyut: 25.56 MB
Desteklenen Cihazlar: iPadMini-iPadMini, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir4-iPadAir4, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPad856-iPad856, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPadAir-iPadAir, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadPro97-iPadPro97, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad71-iPad71, iPad74-iPad74, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPadMini4-iPadMini4, iPad612-iPad612, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPad72-iPad72, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPhoneX-iPhoneX, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPhone5-iPhone5, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPhone7-iPhone7, iPad73-iPad73, iPhoneSE-iPhoneSE, Watch5-Watch5, iPad76-iPad76, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadMini4G-iPadMini4G, iPhone6-iPhone6, Watch4-Watch4, iPad812-iPad812, iPadProCellular-iPadProCellular, iPad611-iPad611, iPhone11-iPhone11, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadMini3-iPadMini3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPhone5s-iPhone5s, iPhone4S-iPhone4S, iPad23G-iPad23G, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPad75-iPad75, iPadPro-iPadPro, iPhone8-iPhone8, iPadMini5-iPadMini5, WatchSECellular-WatchSECellular, iPhone5c-iPhone5c, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPhone12-iPhone12, iPadEighthGen-iPadEighthGen, WatchSE-WatchSE, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, Watch6-Watch6, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadAir3-iPadAir3, iPad834-iPad834, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPad878-iPad878, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, Watch6Cellular-Watch6Cellular

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  7 Yorumlar

  1. Mustafa bey ben yeni bir iphone almayı planlıyorum fakat iphone 5 alacak kadar birikimim yok. 4s almayı düşünüyorum şu an, fakat 5c lerin daha ucuz olacağını söylemişsiniz önceki yazılarda. Sizce 4s i hemen alayım mı yoksa 5c nin çıkmasını mı bekleyeyim ?

   • Bekleyin derim.

  2. Eğlenceli bir oyuna benziyor. Teşekkür ederiz Mustafa bey. Oğlumla birlikte bir deneyelim bakalım.

  3. Mustafa bey ziyaretleriniz vardi sehirler arasi halen bekliyoruz ne zaman geleceksiniz acaba?

  4. Bir oyun varmış, oyunda bir oyun üretiyoruz, grafiker alıyoruz, oyunumuzu satmaya çalışıyoruz falan filan vs. Bir oyunmuş adını bilen var mı

  5. Gercekten cok ciddi oyun:)

  6. Tavsiye ederim:)

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>