iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Minecraft Pocket Edition Hakkında Sık Sorulan Sorular

Minecraft Pocket Edition Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Kısa süre önce sizlere tanıttığım Minecraft’ın mobil versiyonu olan Pocket Edition’ın (PE) İncelemesi bir hayli geniş içerikliydi. Fakat Minecraft dünyasını tek bir inceleme altında toplamak mümkün değil. Takipçilerimizden Pocket Edition hakkında fazlaca soru gelince ben de bir sık sorulan sorular yazısı yazmak istedim. Bu yazıda hem sizlere Pocket Edition ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını açıklamaya hemde bilinmeyen özelliklerini anlatmaya çalışacağım.

Nether Reactor (Cehennem)

PC’de Minecraft oynayıp, Pocket Edition’a geçiş yapanlar, iki oyun arasındaki birçok şeyin eksikliğini görmüştür. Bunlardan biride Minecraft severlerin cehennem diye adlandırdıkları “The Nether”, Pocket Edition’da mevcut fakat ayrı bir dünya olarak karşımıza çıkmıyor. Cehenneme ulaşabilmemiz için bir reaktör kurmamız gerekiyor. Bu reaktörü kurduktan sonra aktif ettiğimizde, reaktörün etrafında cehennem taşları ile kurulmuş bir kule ortaya çıkıyor. Bizde tam bu sırada kulenin içinde kaldığımız için ortaya çıkan cehennem canavarlarıyla savaşmak zorunda kalıyoruz. Sadece bununla da kalmayıp yerde ortaya çıkan tüm eşyaları da toplamaya çalışmamız gerekiyor.

Cehennem kulesinin dışardan görünüşü.

Nether Reactor (Cehennem) nasıl kurulur?

Reaktör’ün kurulumunun tamamlanmış hali.

Bunun için öncellikle bir hayli fazlaca madene ihtiyacımız var. Reaktör yapımı için 4 tane block of gold, 14 tane işlenmemiş taş ve 1 tane Nether Reactor Core kullanacağız. İşlenmemiş taş haricindeki tüm gereken eşyaları Crafting Table (çalışma masası) ile yapabilirsiniz. İşlenmemiş taşı da yer altından temin edebilirsiniz. Ardından evinizin uzağında boş bir yerde reaktörü kurmaya başlayabilirsiniz. Sizlere ekran görüntülerinde kurulumunun nasıl yapacağını adım adım anlatmaya çalıştım. Aynı şekilde sizde kurulumu gerçekleştirirseniz sadece reaktöre dokunarak onu aktif edebilirsiniz. Fakat aktif etmeden önce önemli hatırlatmalar yapmak istiyorum :

 • Çantanız mutlaka fazlaca yer olsun. Çünkü bir hayli fazlaca eşya elde edeceksiniz.
 • Cehennem canavarları bir hayli güçlü. Eğer üzerinizde demirden veya elmastan zırh yoksa büyük oranda can götürücü darbelere maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden hem kılıcınız hemde zırhlarınız elmas veya demirden yapılmış olmalı.
 • Reaktörü evinizden uzak bir yerde kurun. Aksi taktirde ortaya çıkan kule yüzünden eviniz yok olabilir.
Reaktörün en alt kısmını tıpkı ekran görüntüsündeki gibi yapmanız gerekiyor . Alt kısım için 5 tane işlenmemiş taş ve 4 tane gold of block ihtiyacınız olacak.

Eğer orta kısımı oluştururken sorun yaşarsanız, tüm alanları işlenmemiş taş ile doldurun ve ardından üsteki ekran görüntüsü gibi kırın. Orta kısım içinde 4 tane kırılmamış taş ve 1 tane  Nether Reactor Core’a ihtiyacınız olacak.

Son ve en üst olan 3. katta sadece 5 tane kırılmamış taşa ihtiyacınız olacak. Reaktörü tamamladıktan sonra ona dokunarak aktif hale getirebilirsiniz.

Ana menüde gözüken “Play on Realms” neden çalışmıyor?

Pocket Edition temelleri atılmış bir evden farksız. Bu evin tamamlanması için bir hayli uzun bir süreye ihtiyaç var. Realms’da gerçek anlamda Multiplayer (Çoklu oyuncu) olarak oyunu oynayabilmemiz için kurulmuş bir sistem fakat şuan sadece bir Monjang hesabı açmak ile yetinebiliyoruz. Bu hesapla giriş yaparsak karşımıza Realms’ın henüz test aşamasında olduğuna dair bir mesaj geliyor. Yani Realms kullanılabilir durumda değil. Bu özelliğinde gelecek güncellemelerle tam anlamıyla aktif bir şekle geleceğini tahmin ediyorum.

Not: Bir takipçimizin hatırlatmasıyla eklemeyi uygun gördüğüm alternatif bir multiplayer oynama yönteminden de bahsetmekte fayda var. https://itunes.apple.com/tr/app/multiplayer-for-minecraft-pe/id609704981?l=tr&mt=8 adresinden satınalınabilen Multiplayer for Minecraft PE isimli uygulama ile de multiplayer oynamak mümkün. Bu uygulamanın kullanımı ile ilgili de ayrıca bir inceleme paylaşacağım.

Play on Realms kısmına girdiğimizde, henüz test aşamasında olduğuna dair bilgi veren yazı.

Canavarlarla savaşmak bir hayli zor. Yok mu bu canavarlardan kurtuluş yolu?

Elbette var. Pocket Edition incelemesinde size bu özellikten bahsedecektim fakat tamamen aklımdan çıkmış. Bir takipçimizin hatırlatmasıyla ile burada bahsetmek istedim. Ayarlar kısmından Difficulty’ye girerseniz, bir ibre görürsünüz. Bu ibreyi eğer tamamen kapatırsanız, geceleri de dahil bir daha canavarlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Canavarlarla savaşmayı kolaylaştırmak istiyorsanız ibreyi çok az açık bırakabilirsiniz. Bence oyunun en büyük zevk veren bir kısmıda canavarlar ile savaşmak. Onları kalıcı olarak yok etmek oyundan aldığınız zevki yok edebilir. Bu yüzden bir kez daha düşünün derim :)

PC versiyonunda bulunan Mağaralar PE’da da var mı?

Bir çok takipçimiz bu konuda soru sordu. Yine üzülerek belirtmeliyim ki Mağaralar sadece PC versiyonunda mevcut. PE’da eğer yerin altın da büyük bir çukur açarsanız, çukur karanlık olduğu için burada bolca canavar ortaya çıkacaktır. Açıkçası bu durum benim fazlasıyla başımı yaktı. Yerin en altında harita büyüklüğünde açtığım mağaraya ulaşmakta bir hayli güçlük çekiyorum. Çünkü her seferinde onlarca canavar ile savaşmak zorunda kalıyorum :)

Redstone’u elmas kazma ile kazsam bile bir şey çıkmıyor. Neden?

Küp halinde bulunan Redstone’u kazarsanız herhangibi bir şeyin çıkmadığı fark etmişsinizdir. Bunun nedeni Redstone’nin PE’a halen tam anlamıyla gelmemiş olması. Redstone’nun kullanım alanı bir hayli geniş olduğu için, PE’ ye ya büyük bir güncelleme ile yada Redstone’ye ayrılmış bir güncelleme ile tam anlamıyla dahil olacağını tahmin ediyorum.

Hayvanlara buğday ile yaklaşıyorum fakat beni takip etmiyorlar. Neden?

Minecraft’ın PC versiyonunda buğday ile hayvanların sizi takip etmesini ve üremesini sağlayabiliyorduk. Fakat PE’da böyle bir özellik henüz bulunmamakta. Hayvanlar otomatik olarak gün geçtikçe çoğalıyor ve haritanın rastgele bir konumunda beliriyorlar. Bu özelliğinde diğer tüm eksik özellikler gibi yeni gelecek güncelleme ile PE’a geleceğini tahmin ediyorum.

Eksik özelliklerin yeni güncellemeler ile geleceğini söylediniz. Peki yeni güncellemeler ne zaman gelecek?

Monjang bu konuda bir hayli yavaş. Nisan ayında PE incelemesini yazmaya karar verdim. Fakat oyuna büyük bir güncelleme (0.7 güncellemesi) geleceğinin haberini okuduğum için o güncellemeyi beklemeye karar verdim. O güncelleme ise Haziran ayında yayınlandı. Yeni güncellemeler (büyük özellikler içeren) uzun zaman aralıklarıyla geliyor. Her yeni gelecek güncelleme ile yapılması planlanan yenilikleri Minecraft PE’un Wiki sitesinden öğrenebilirsiniz.

Not: Yeni gelen güncellemelerle eklenen özellikler, eski versiyonlarda kurduğunuz haritaları etkilemediği olabiliyor. Örneğin 0.6.1 versiyonunda kurduğum bir harita 0.7 versiyonunda gelen haritaların 4 kat daha fazla büyümesi özelliğinden etkilenmedi. Bu bahsettiğim durum yalnızca bazı yenilikleri kapsıyor (harita ile ilgili olan yenilikler) .

Oyunu oynarken performans sorunları yaşıyorum. Bu sorunu çözebilmenin bir yolu var mı?

Eğer PE oynarken çeşitli performans sorunları yaşıyorsanız, Monjang bunun önüne geçmek için iOS oyunlarında pek rastlamadığımız grafikleri ayarlama seçeneğini oyuna eklemiş. Ayarlardan Graphics’de View azaltırsanız, görüş mesafeniz azalacaktır. Bu oyunda performans artışı olarak size geri dönüş yapacaktır. Ayrıca Graphis’de bulunan Fancy Graphics’i açarsanız, performansınıza bir hayli olumlu etki edecektir fakat bir o kadarda görsel kalite düşecektir.

View’in tamamen kapatılmış halindeki görüş mesafesi.

View’in tamamen açılmış halindeki görüş mesafesi.

Şimdilik aklıma gelen sorular ve özellikler bu kadar. Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar. Eminim ki unuttum veya atladığım birçok şey vardır :) Bunun nedeni Minecraft’ın çok geniş bir dünya olması. Pocket Edition’da PC versiyonuna her güncellemeyle daha da yaklaşıyor. Her ne kadar PC versiyonu kadar geniş olmadığı için belli bir süreden sonra sıkmaya başlasa da, Pocket Edition iOS oyunları arasında en başarılardan biri. Yeni şeyler görmek için maalesef yeni güncellemeleri beklememiz gerekecek :)

Eğer daha önce hiç oynamadıysanız, aşağıdaki linki kullanarak Minecraft Pocket Edition’ı cihazınıza indirebilirsiniz.

Minecraft


Fiyat:64.99 TRY

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Minecraft
App Store oyları: (10228 oy)
Desteklenen Diller: English, French, German, Italian, JA, KO, , Russian, ZH, Spanish, ZH
Çıkış Tarihi: 17.11.2011
Boyut: 306.09 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  75 Yorumlar

  1. Son surumde zamani deyistirebiliyozmu

  2. Abi Apk 9.0. Köy yapma hilesi nasıl bulamadım

  3. abi pc için bedava minecraft ın linkini atsanıza

  4. Minecraft 9.0 da bana köylülerdeki evin içinde bulunan sandıktan eyer çıktı oyunda at felanda yok yani domuzda felan denedim olmadı yani baska bir yolu felan mı var bineğe biniliyormu binilmiyor mu bilen cevap yazarsa sevinirim.

  5. abi bnde tuşlar gözükmüyor view deki gibi nasıl geri gelcek oynayamıyorum

  6. Bende komut yazma yerine /gamemode 1 fln yaziyom hata veriyo

  7. Minecraft PE Köy Seedi 1044731056

  8. abi acil cevAbini vermen lazim survival modda nasil cehennem tasi yapiliyo iki gun arastirdim hala bulamadim

  9. Abi v.1.9.5 olur v1.9.0 olur farketmez size adımları gostericem takip edin 1.=PLAY diyoruz… 2. En yukarıda solda NEW e tikliyoruz…. 3. Gine en yukarıda solda ADVANCED diyoruz….4.sonra SEED yazan yere Tıklıyoruz…. Ve yazıyoruz “ben bok” gerçek diyorum bok ismi yanlış ama ole yaptımserveri arkaarkadaşlar kumu takip edin kum dağlarının arkasına bakin görebilirsiniz KÖYÜ gerisi size kalmis…. Sormak istediğiniz soru varsa bana su adresten mesaj atabilirsiniz https://www.facebook.com/emretolgahan.suna.9

  10. Merhabalar;

   Ellinize saglık ben oyuna yenı basladım velakin taş dısında butun materyaller ıle taş kırıdıgımda hıcbırsey vermıyor arastırdım tas elmaz veya altın ıle kırılması gerekıyormus ama daha tası kıramazken nasıl tas elde edıp kırmaya baslıycaz lutfen yardım edermısınız.mailime cvp olarak atarsanız cok sevınırım

  11. Merhaba Muhammed
   yapman gerekenlenleri Youtube.com da “minecraft rehberi, minecraft ilk gece. gibi videolar izleyerek detaylı şekilde öğrenebilirsin ingilizcen varsa wikiden yoksa googlede rehber arayarak yazili rehberlerden öğrenebilirsin

  12. Ben ıpad2 deki minecraft 0.8.1 sürümünü güncelleyemiyorum.Diğer oyunlar güncelleniyor.güncelle dediğimde daha önce kullanmış Olduğum mail için şifre istiyor .hotmailden de o mail geçerli gözükmüyor..Bu yüzden güncelleyemiyorum.Acil cevap verirseniz sevinirim.

  13. abi ben hunger games oynuyom kaydol diyo nası olduğunu biliom ama nedense yazı yazamayım yazıp kaptıyom yazı gözukuyo ama yollanmıo

  Trackbacks/Pingbacks

  1. Minecraft Pocket Edition | İncelemeleriniz (Beta) - [...] Ayrıca eğer yukarıdaki bilgiler yeterli gelmez ise Minecraft Pocket Edition Hakkında Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımıza da [...]

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>