iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Minecraft Pocket Edition

Minecraft Pocket Edition

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Mojang‘ın Mac ve PC dünyasında kendine binlerce hayran edinmiş oyunu Minecraft’ın birçok eksik yanı olmasına rağmen Minecraft severlerin oyunlarını her yere taşıyabilmeleri için Minecraft Pocket Edition adlı bir versiyonu App Store’da bulunmakta. Bir hayli uzun süredir App Store’de bulunuyor, hatta en çok indirilen listesinde de sürekli üst sıralarda. PE (Pocket Edition)’un yeni gelen güncellemesinin Minecraft tadını iyice vermesinden dolayı, sizlere up uzun bir incelemesini yazmak istedim.

Oyunu hiç bilmeyenler için konuşmam gerekirse, Minecraft tamamen küplerden oluşmuş bir dünya. Küplerin renk almasıyla gerçek dünyadaki cisimlere benzetmiş. İlk görüşte size oyunun grafikleri bir hayli kötü gelebilir, ilk gördüğümde bu düşünce banada yansımıştı, hatta oyuna karşı bir önyargım da oluşmuştu. Fakat sonrasında bir arkadaşımın gelip bana Minecraft’ın içeriğini anlatması ile Minecraft hayranlığım başladı :)

Minecraft iki temel moddan oluştuğu için (Survival ve Creative) bunları size ayrı ayrı anlatmak istiyorum.Fakat oyunun asıl kısmını, yani Survival’ı biraz daha uzun tutacağım.

Survival (Hayatta Kalma)

Survival adında anlaşacağı üzere hayatta kalma mücadelesi vermemiz gereken bir mod. Bir hayli büyük bir dünyaya küpten olmuş bir insan olarak geliyoruz. Yanımızda herhangibi birşey bulunmuyor. Boş boş ortalıkta dolanmak yerine sizlere ilk gün nereler yapabileceğinizi ve yapmanız gerektiğini anlatacağım. Hem oyunu daha önce bilmeyenler hemde bilip her yönünü keşfedemeyenler için bir rehber kıvamında olacaktır.

İlk Adımlar

Minecraft’da bir küpü (toprak,ağaç vs.) çantamıza koymak istiyorsak üzerine basılı tutmamız yeterli oluyor. O anki kullandığımız alete bağlı olarak bir daire doluyor ve o cismi çantamıza aktarıyoruz. Dolum süresi iş aletimiz ne kadar iyise o kadar kısalıyor. İlk olarak yapmamız gereken etrafımıza bakınmak, etrafta bir ağaç varsa yanına gidin. Eğer yoksa biraz ilerleyin(ağaç bulana kadar). Ardından az önce anlattığım gibi ağacın gövedesine basılı tutarak kütükleri çantamıza alalım. Daire dolduktan sonra cisim yere düşer ve üstünden geçerseniz cisim otomatikmen çantanıza girer. 2-3 ağacın gövesini toplamak başlangıç için yeterli olacaktır.

Ardından bu kütükleri tahtaya döndürmemiz gerekecek. Bunu için ekranın orta al kısmında yer alan üç notalı kısma girerek Wooden Planks’dan yapabildiğimiz kadar fazla yapıyoruz. Kütüklerimizi tahtaya döndürdükten sonra daha profesyonel şeyler yapabilmek için bir çalışma masasına ihtiyacımız var. Bunuda işlediğimiz tahtalarla yapacağız. Yine ekranın orta yerinde yer alan üç nokta simgeli yerden bir Crafting Table yapın. Her hangibi bir yere tek dokunuş yapmak onu oraya koymanıza neden olur.

Eviniz

Çalışma masasını evi yapacağımız yere koymak daha mantıklı olacaktır. Burada ev yapmak için iyi bir yer belirlememiz lazım. Bunu için biraz dolaşmaya çıkmanız gerekiyor. Yüksek yerler, düz araziler, su kenarı ev yapmak için ideal yerler. Etrafında ağaç olmasınada dikkat edin aksi taktirde her tahta gerektiğinde biraz yolculuk etmeniz gerekecektir. Ben ilk ev için su kenarı bir yer seçtim. Yüksek bir yer seçmem daha avantajlıydı fakat geçici olarak evi buraya kuracağım için böyle bir tercihte bulundum. Siz de benim gibi yapmakta veya kendi istediğiniz konuma ev yapmakta özgürsünüz. (Önemli bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Ekran görüntülerinde bulunan dünyanın sizde de aynı şekilde var olması olanaksız, bu yüzden farklı bir dünya ile karşılaşabilirsiniz. Fakat yine de birbirinden çok alakasız olamaz.)

Evin yapım maddesi olarak tahta kullanacağız. Bunun içinde bol bol ağaç kesmemiz lazım.Ağaçların gövdelerini tamamen kestikten sonra dallarından yeni fidanlar veya elma (yemek için) düşebilir. Bunları da toplamanızda fayda var. Gelecekte bir orman oluşturmak isterseniz işinize yarayacaktır :) Başlangıç için çok büyük bir ev yapmanıza gerek yok. Başımızı sokacak bir yer işimizi görecektir. Tüm bu işlemleri karanlık çökmeden acele olarak yapmanız gerekiyor. Karanlık çökmeden başımızı bir yere sokmalıyız. Ağaç gövdelerini kestikten sonra tahtaya dönüştürmeyi unutmayın, bu sayede daha fazla küp elde edip evi daha kısa sürede bitirebilirsiniz.

Yatak

İlk iki kısımda bahsettiğim işlemleri yaparken etrafta koyun görürseniz mutlaka öldürmeniz gerekiyor. Çünkü geceleri hızlı geçirmek için bir yatağa ihtiyacımız olacak. Koyunlardan çıkan yünleri toplayın. 3-4 koyun bu konuda size yardımcı olacaktır. Koyunların üzerine dokunuş yaparsanız bir kaç dokunuştan sonra koyun ölür ve yünü ortaya çıkar. Geceleri hızlı geçirmemiz gerekiyor. Aksi taktirde canavarla boğuşmamız gerekebilir (ilerleyen kısımlarda canavarları detaylı bir şekilde sizlere anlatacağım).Y atağı ise çalışma masasından yapabiliriz. Bunu için yün ve oduna ihtiyacımız olacaktır.

Yemek

Henüz Minecraft’ta bulunan açlık durumu Pocket Edition’a gelmiş durumda değil. Bu yüzden sadece canımız gittiğinde yemek ihtiyacı duyuyoruz. Eğer yüksekten düşmekten veya canavarlardan darbe aldıysak bunu, haritadaki bir hayvanı avlayarak üstünden çıkan yiyecekle yapabiliriz. Eğer çiğ olarak yersek az bir can geri gelir fakat fırında pişirip yersek bir hayli fazlaca can geri gelir.

İş Aletleri

Minecraft’da birçok iş aleti mevcut (kazma,kürek,balta,tırpan).İş aletleri gerçek hayatta yapabildiklerini buradada yapabiliyor.İş aletini yaparken kulladığımız madene göre, kız ve dayanıklılık oranı artıyor.

Kürek (Shovel) :  Toprak,kum ve çakılları kazmamızda bize yardımcı oluyor.

Kazma (Pickaxe): Kazma ile taşları ve madenleri toplayabiliyoruz.Kazmanın yapıldığı madene göre toplayabildiği madenlerde değişiyor.Taşdan yapılan kazma sadece kömür ve demir madenini toplayabilirken,demir kazma tüm madenler toplayabiliyor.

Balta (Axe): Oyundaki tüm ağaç gövdelerini toplayabilmemize yarıyor.

Tırpan (Hoe): Tohum ekmek için toprak üzerinde gerekli zemini oluşturmamıza yarıyor.

Kılıç (Sword): Tam anlamıyla bir iş aleti sayılmasada bizi canavarlardan korumak için eşsiz bir eşya, yapıldığı madene göre canavarlara vuruş sayımız azalıyor. Ayrıca hayvanları da kılıç ile öldürebiliyoruz.

İlk iş aletlerimizi tahtadan yapabiliriz. Tırpan hariç her birinden birer tane yapmanız az sürede olsa işinizi görür.

Maden

Maden ve taş elde etmemiz için yerin altını kazmamız gerekiyor. Bu konuda toprağın olduğu kısımlardaki kürek taşının olduğu kısımlar, bize kazmada yardımcı olacaktır. Yeri kazarken dikkat etmemiz gereken bir nokta, geri nasıl çıkacağımızı belirlememiz :) Bunu için çalışma masasından kendimize ilk önce stick (çubuk), ardından da bu çubuklarla merdiven yapabilirsiniz. Bolca yapın çünkü bir hayli derine ineceğiz.

Bunları üretebilmeniz için yine tahtaya ihtiyacınız olacaktır. Ardından evinizin yakınında bir nokta belirleyip kazmaya başlayın. (Ekran görüntüsündeki gibi bir alan şekli ile kazabilirsiniz.) Biraz taş topladıktan sonra  madenden çıkın. Çünkü taşlar ile kendimize bir fırın yapmamız gerekecek. Günlük olarak bu madene inip kazı çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz. Birçok madene ulaşma şansınız bir hayli fazla.

Fırın

Madenleri ve birçok şeyi işlemek için bir fırına ihtiyacımız olacak. Bunuda çalışma masasından halledebiliriz. Fakat ihtiyaç olarak taşa ihtiyacımız olacaktır. Yatak, çalışma masası ve fırın üçlüsünü evin içinde mutlaka bırakın. Fırında tahta ile tahtayı yakarsak odun kömürü elde edebiliriz. Bu kömürle de sticki birleştirerek meşale, yani ateş yapabiliriz. Bu da bizi karanlıktan kurtaracaktır. Evin içinde veya madeninizde ışıklar sizin için bir gereksinim olarak karşınıza çıktığı için bu yerlerde çok ihtiyacınız olacak. Fırının çalışma mantığını size ekran görüntüsünde anlatmaya çalıştım.

Madenleri Tanıyalım

Soldan sağa; Kömür,Demir,Altın,Elmas,Lapis Lazuli ve Redstone.

Kömür: Fırında ve ışık yapımında kullanılabiliyor. En çok çıkan maden diyebilirim.

Demir: Birçok iş aleti yapımında kullanılıyor. Kömürden sonra en yaygın maden.

Altın: Dayanıklılığı bir hayli azdır, kalkan ve iş aletleri yaparken kullanmanızı önermem. Bulunması da zordur.

Elmas: Oyunun en zor bulunan ve en dayanıklı madenidir. Zırh ve iş aletlerinizi elmas ile yaparsanız işiniz bir hayli kolaylaşır.

Kırmızı Taş (Redstone) : Henüz işlenemiyor fakat oluşturduğunuz dünyalarda bulunuyor. Gelecek güncellemelerle oyunda kendine önemli bir yer edineceğini düşünüyorum.

Lapis Lazuli: Mavi taş diye adlandıracağımız bu taş ile, koyunlardan elde ettiğimiz yünleri maviye boyayabiliyoruz. Bulunması bir hayli zordur fakat bir küpten birçok sayıda çıkar.

Canavarlar

Geceleri karşımıza çıkan ve bizi gördükleri yerde öldürmeye çalışan bazı canavarlar var. Fakat Creeper adlı canavar hariç hepsi güneş ışığı gördüğünde yanıyor. Bunların yanında örümcekler geceleri saldırıgan gündüzleri ise dost oluyorlar. Her bir canavarı öldürünce üzerinlerinden bazı eşyalar düşüyor.

Gündüz olmasına rağmen, canavarların olduğu yere güneş vurmadığı için birçok canavar ortaya çıkmış.

Creeper: Gündüzleri de geceleri de saldırıgan oluyor. Size yaklaşıp bir bomba gibi patlıyor ve üzerinizde zırh yoksa ölme ihtimaliniz olabiliyor. Patladığı yerde büyük bir çukur açıyor. Evinizin yanında patlamamasına dikkat edin, aksi taktirde tüm yaptıklarınız boşa gidebilir. Eğer kendisi patlamadan siz öldürürseniz içinden barut çıkabiliyor. Bu barut ile dinamit yapabiliyorsunuz.

Skeleton: Okçu diye adlandıracağımız bu canavar, sadece geceleri var olabiliyor. Ok kullandığı için uzaktan bize saldırabiliyor. Yanına gidene kadar sizi öldürme ihtimali çok yüksek. Zırhınızın kalitesi ne kadar yüksekse oklarının verdiği zarar o kadar azalıyor. Öldürüldüklerinde kemik düşme ihtimali çok fazla. Bu kemik ile bitkileri hızlıca büyütebiliyorsunuz.

Zombie: En az zararlı canavar diyebilirim. Sadece geceleri var olabiliyorlar. Yakınınıza gelip size vuruyorlar. Öldürmesi diğer canavarlara göre kolaydır. Öldürüldüklerinde içlerinden tüy çıkıyor.

Spider: Hem sabah hemde geceleri var olabiliyorlar fakat sadece geceleri saldırıgan oluyorlar. Yüksek noktalara tırmanabiliyorlar. Öldürüldüklerinde üzerlerinden ip düşüyor.

Tarım

İş aletlerinden biri olan tırpan ile tarım yapabilirsiniz. Toprağın sadece üst kısmını kazmaya yarıyor tırpan. Bu sayede tohum eklibilecek bir yer ortaya çıkıyor. Rastgele yerleri tırpan ile kazarsanız tohum düşebilir. Bu tohumla da kendinize bir tarla oluşturabilirsiniz. Şimdilik sadece buğday ekebiliyoruz. Bu buğday ilede canımız gittiğinde canımızı hızlıca doldurabilecek ekmek ve pasta yapabiliyoruz. Ayrıca Skeleton adlı (ok atan) canavardan düşen kemikleri kendi oluşturma (crafting) kısmımızda toza döndürüp, bu toz ilede tohumlarımızı anında büyütme imkanına sahibiz.

Yeni Ev 

İlk yaptığımız ev yeterince büyük veya güzel bir konumda olmayabilir. Kendimize yeni bir ev veya ikinci bir ev yapmak mantıklı olacaktır. Bunun için ise haritayı bol bol gezin, fakat karanlık olmadan mutlaka eve dönün aksi taktirde canavarlarla uğraşabilirsiniz. En iyi konumu bulduktan sonra oraya istediğiniz bir tasarımda ev yapabilirsiniz. Ben size göstermek için pratik bir ev yaptım bir hayli yüksek konumda.

Geri Kalan Yaşam

Tüm yazdıklarımı uyguladıysanız artık kolayca hayatta kalacak bilgiye sahipsiniz. Oyunun kalan kısmında dilediğiniz gibi herşeyi yapabilirsiniz. Minecraft tabii ki bu kadarla kısıtlı kalmıyor. Birçok gizli şey barındırıyor. Eğer sizlerden bir istek gelirse bunları bir seri olarak yazabilirim. Tabii ilk önce Mustafa Bey’in iznini almam gerekecek :)

Crative (Yaratıcı)

Crative modu ile sizde yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Oyunun diğer bir modu olan Creative, ile Minecraft’ta bulunan tüm küplere sahip oluyoruz. Hemde sınırsız olarak. Boş bir dünyada herşeyi kendimiz oluşturuyoruz. Burada herhangibi bir sınır yok. Yaratıcığınız ne kadar iyise o kadar iyi işler çıkartabilirsiniz. Ayrıca Survival’daki yaşamda kalma olayı burda geçerli olmuyor. İstediğiniz küpten istediğiniz kadar koyma şansına sahipsiniz. Ayrıca uçabiliyorsunuz da, bunu ekranın sol alt kısmında yer alan hareket etmemizi sağlayan kısımdan ilk önce ortasına ardından yukarıya kaydırarak gerçekleştirebileceğimiz bir işlemle yapabiliyoruz. Bu sayede istediğimiz yere fazla çaba sarf etmeden varıyoruz. Malesef Creative modda oluşturduğumuz dünyaları, Survival modda oynayamıyoruz.

Multiplayer (Çoklu oyuncu)

Aynı kablosuz ağa (Wi-Fi) bağlı olduğunuz oyunun yüklü olduğu cihazlarla (Android ve iOS) kendi dünyanızı veya yeni bir kuracağınız dünyayı oynamanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken oyun içindeyken ayarlardan “Local Sever Multiplayer”i aktif duruma getirmek. Ardından arkadaşınız oyuna girerek  ”Play” kısmından sizin oynadığınız dünyayı görüp giriş yapabilir. Tabii ki bu işlemleri yapmanız için ortak bir kablosuz yerel ağa bağlanmış olmanız gerekiyor.

Hatırlatma: Oyununuza katılan arkadaşınız oyun çıkışında haritayı kaydedip, tek başına devam etme şansına sahip. Arkadaşınızın çantasında bulunan eşyalar bir sonraki girişinde de üzerinde oluyor.

Minecraft’ın bambaşka bir dünya olduğunu söyleyebilirim. Pocket Edition’da asıl Minecraft’la arasında bulunan farkları her yeni güncelleme ile kapatıyor. Bu yazıyla Minecraft düyasına ilk adımlarınızı rahatça atabilirsiniz. Geri kalan tüm yapacakları size anlatmam hem bir hayli uzun olur, hemde sizi sürekli yönlendirdiğim için oyun özgürlüğünüz kalmaz. Tam anlamıyla Multiplayer desteğinin ilk temelleri atılmış durumda. Yeni gelecek güncellemelerle Multiplayer ve bilgisayar versiyonunda olan birçok şey ekleneceğini tahmin ediyorum.

Eksi Yanları

 • Tam anlamıyla Multiplayer desteği yok.
 • PC ve Mac sürümüne göre bir hayli eksiği var.
 • Güncelleme periyodları bir hayli uzun.
 • PC ve Mac versiyonunda Türkçe dil seçeneği varken, Pocket Edition’da bulunmuyor.
 • Ücretli versiyon yüksek bir fiyata sahip. (Ücretsiz bir Lite sürüm var ama bazı özellikler kısıtlı ve paralı kadar güncel değil)

Artı Yanları

 • Survival mod ile istediğimiz herşeyi yapabiliyoruz.
 • Android ve diğer iOS cihazlarıyla yarattığımız dünyayı oynabiliyoruz.
 • Gerçek Minecraft tadını alabiliyoruz.
 • Universal
Ayrıca eğer yukarıdaki bilgiler yeterli gelmez ise Minecraft Pocket Edition Hakkında Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımıza da gözatabilirsiniz.

Ücretli Sürüm:

Minecraft


Fiyat:64.99 TRY

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Minecraft
App Store oyları: (10224 oy)
Desteklenen Diller: English, French, German, Italian, JA, KO, , Russian, ZH, Spanish, ZH
Çıkış Tarihi: 17.11.2011
Boyut: 306.09 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

Ücretsiz Kısıtlı Sürüm:


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  74 Yorumlar

  1. Ben minecraftı jealbrake ile paralı sürümünü bedava indirdim ipoduma ama nerdeyse iron bulmak çok zor . Neden ? Birde pc versiyonunda gamemode alınabiliyor am pe versiyonunda alınamıyor. Gamemode alabilmek için uygulama veya hilesi varmı?

  2. ben tabletimde minecraft oynuyorm ama kabak ve karpuz bulamıyorum nasılbulabilirim

  3. Oncelikle zombiyi acmak icin ayarlarla biraz oynayı benim tavsiyem önce butun herseyi tamamen açın ve daha sonra gezin eğer zombi hala yaksa enbes ta kini kapatı bunu böyle böyle devam edin

   Pe de gamemode 1 yazdığınızda error code diyecektir nedeni pe de cod girmek yasak ama hilesi var onu biliyorum gene apps store den bula bilirsiniz

  4. Yaa elmas buldum demir çok zor buldum hatta nerdeyse bulamadım bide dünyamın sınırı var ondan sonra ilerisine gidemiyorum hem p.e çok kolay sadece demir zırh, deri bot ve deri kaskım var kılıcım elmas geceyi dışarıda sadece yarım kalp hasarla geçirdim lütfen cevap verin!!!

  5. Havuç bulamadım nerden bulabilirim

  6. difulcity i aç

  7. Oncelikle merhaba. Tabletim Casper Via pocket edition indirmek istiyorum mobo market uzerinden ucretsiz indiriyorum sorunsuz iniyor fakat oyuna tikladigim zaman siyah bir ekran cikiyor ve bir dakikadan kisa bir sure icinde kendiliginden cikiyor ne yapabilirim???

  Trackbacks/Pingbacks

  1. Minecraft Pocket Edition Hakkında Sık Sorulan Sorular | İncelemeleriniz (Beta) - [...] süre önce sizlere tanıttığım Minecraft’ın mobil versiyonu olan Pocket Edition’ın (PE) İncelemesi bir hayli geniş içerikliydi. Fakat Minecraft dünyasını ...

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>