iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

The Hobbit: Kingdoms of Middle-earth

The Hobbit: Kingdoms of Middle-earth

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

J.R.R Tolkien’in ölümsüz eseri ”Hobbit”in sinemaya uyarlanmasından sonra iOS dünyası için hazırlanmış strateji oyunu,”The Hobbit: Kingdoms of Middle-earth” adıyla geçtiğimiz aylarda App Store’deki yerini aldı. Kingdoms of Camelot incelemesini yazdığım zamanlarda da The Hobbit App Store’den indirilebiliyordu, fakat hem o zamanlar sadece İngilizce olması nedeniyle hem de beta sürümde olduğu için sizlere tanıtmak istememiştim. Fakat aradan uzun bir süre geçti ve oyun artık Türkçe ve beta değil. Kings of Camelot oynanlar, The Hobbit’de fazla yabancılık çekmeyeceklerdir, çünkü The Hobbit, Kingdoms of Camelot’un Orta Dünya’ya uyarlanmış hali. Yani neredeyse birbirleriyle aynılar.

Oyunda bulunan ırklardan(Elfler ve Cüceler) hangisini seçtiysek onun kahramanı bizi karşılıyor ve ufak bir öğrenme kısmından geçiyoruz. Bu kısım ile oyunun temel kurallarını öğrenme şansımız oluyor. Bu basit kısmı geçtikten sonra, oyun hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için görevler kısmından görev yapabilirisiniz.

Oyunun içeriğine dönecek olursak, kurabileceğimiz birçok bina mevcut. Bu binalardan biri olan akedemi ile üretim, askerlerin taşıma kapasiteleri, gözetleme gibi şeyleri geliştirme imkanına sahibiz. Her araştırdığımız şeyin araştırma seviyesi artıkça bize sağladığı avantajda artıyor. Büyük konak ile kahramanlara sahip olabiliyoruz. Bu kahramanlar seçtiğimiz ırka bağlı oluyor. Kahramanlarımızı belli görevlere vererek üretim, araştırma, inşaat ve eğitimde artış sağlayabiliyoruz. Kahramanımızın seviyesi ne kadar yüksekse, bu artış o doğrultuda oluyor.

Ayrıca kahramanların birini boşta bırakmamız gerekiyor çünkü her düşman oyuncuya veya Goblin kamplarına saldırdığımızda bize bir kahraman eşlik etmek zorunda. Her kahraman, yapılan her saldırı için deneyim puanı kazanarak seviye atlayabiliyor. Strateji oyunların değişmezi ittifak(birlikler) bu oyunda da yerini almış durumda. İttifağımızla beraber büyük savaşlara girmemiz veya yeni insanlarla tanışmamız mümkün.

Şehrimiz ikiye ayrılmış durumda; Bir kısmı üretim için ayrılmışken, diğer kısma akedemi, evler, cephanelik gibi şeyler kuruluyor. Başlangıçda belli bir limitte alana kurulum yapabiliyoruz. Fakat kalemizin seviyesini yükseltiğimizde inşaat alanlarımız genişliyor.

Gollum çekilişi adında günlük olarak 9 kutudan birini seçerek oynadığımız bir çekiliş oyunu mevcut.Bu çekilişte sadece oyun içi satın alım ile alınabilen ve bize ekstra özellikler getiren taşlardan elde edebiliyoruz.Malesef bu çekilişte her zaman iyi şeyler çıkmıyor.Oyunda işinize yarayacak taşlar çıkması için birazcık şansınızın iyi olması gerekiyor :)

Oyunun belkide en büyük dezavantajı, herhangi bir binamızın seviyesini 10 yapabilmek için ”Hobbit İnşaat Ekibi”e ihtiyacımızın olması. Gollum çekilişinden çıkma şansı da oldukça düşük olduğundan bizi uygulama için satın almaya zorluyor. Tabii ki bu kural, binamızı 10. seviyeye getirmek istiyorsak geçerli. Ayrıca 2. şehrimizi kurmak istiyorsak bunun için de ”İkinci Şehir Tapusu”na sahip olmamız gerekiyor.

Kışlamızdan asker basarken, her askerin etkili ve etkisiz olduğu düşman birimlerini göze alıp asker basmanızda fayda var. Ayrıca kışlada bastığımız askerler köyümüzü savunmuyor. Eğer savunmalarını istiyorsak kaleden ”Bütün birlikleri gizle” seçeneğini kapatmamız gerekiyor. Köyümüzün savunması için şehir surları çok önemli, çünkü burada savunma birimleri yapabiliyoruz. Tıpkı askerlerde olduğu gibi, burdaki savunma askerlerinin de zayıf ve etkili olduğu düşman birimler var.

Oyunda birçok ayrıntı mevcut, hepsini belirtmek oldukça zor. Bu tür strateji oyunlarını sevenlerin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilen bir oyun. Kings of Camelot incelemesinde de belirtiğim gibi bu tür oyunlar fazlaca zaman istiyor. Oyunu indirirken buna dikkat etmenizi öneriyorum. Oyunda Orta Dünya’nın havası başarılı şekilde yansıtılmış. Her ne kadar oyun Türkçe olsada bizler için ayrılmış bir sunucu yok. Bu nedenle yabancı oyuncularla beraber oynamak zorunda kalıyoruz. İngilizce’niz iyi değilse onlar ile anlaşmak bir işkenceye dönüşebiliyor.

Artı Yanları

 • Türkçe dil desteği.
 • Ücretsiz.
 • Universal.
 • Orta Dünya uyarlaması başarılı.

Eksi Yanları

 • Türklere dedike bir sunucu bulunmuyor.
 • Uygulama için satın alımların oyuna direkt etkisi çok büyük.

Oyunu aşağıdaki linki kullanarak ücretsiz olarak App Store’dan indirebilirsiniz.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  26 Yorumlar

  1. Eline sağlık Hakan. Yine detaylı ve güzel bir inceleme olmuş :)

  2. Tbr güzel inceleme olmuş ama bu tür oyunları bir türlü sevmemedim :)

   • Bence sevmeyinde çünkü insanın hayatından gerçekten önemli bir zaman çalıyor :)

  3. Elinize saglik

  4. Bu oyun gayet zevkli ama tavsiye etmiyorum ben ilk çıktığında oynadım oyun parayı dayalı onu söyleyim size :) )

  5. 3. şehrin tapusu araçlarda yok nasıl satın alabilirim?

   • sandıklarda var

  6. merhaba ben kaleden butun birlikleri gizleyi bastim kudret 0 oldu yeniden acdim ama kudret geri donmedi nasil aca bilirim yardimci ola bilirmisiniz ?

   • Birliklerin gizlenmesini kapattiysan rakiplerin o birliklerini oldurebiliyor ve kudretin de 0 a dusuyor. Dogal olarak giden kudret geri donmuyor. Bir de eger bir ovaya saldirdiysan birligin orda kalmis olabilir. O zaman da kudret 0 gozukur.

   • arkadaşım birliklerini gizlesen bile kudretin değişmez

  7. Arkadaslar alinan hobbit insaat ekibi sadece birkezmi kullaniliyor yoksa surekli aktifmi

   • sadece bir tane binayı 9 dan 10 yaparsın. birkez kullanısın

   • Kardesim hobbit inşaat ekibi nerden aliniyo ?

  8. Saldırmam için ordunun basına kahraman seçin diyor nasıl yapıcam yardımcı olursanız sevinirim

   • Merhaba,

    İlk öncelikle Büyük Konak inşa etmediyseniz, mutlaka edin.Binayı her geliştirtiğinizde seçtiğiniz ırka bağlı kahramanlar çıkar.Bunlarıda saldırılarda veya üretimde kullanabilirsiniz.Eğer Büyük Konak’a sahipseniz içindeki kahramanlar büyük ihtimalle üretimde görevlendirilmiştir.Bu yüzdende boşta kahraman olmadığı için saldırıda kullanamıyorsunuzdur.Eğer böyle bir durum varsa kahramanınızı üretimden çekin ve boşta kalsın, bu sayede saldırılarda kullanabilirsiniz :)

  9. Sehir surlari nasil gelisiyor? Kaleyi yukseltemiyorum bu yuzden.?

   • Tmm arkadaslar buldum. Keske yuklemeseydim bu oyunu bagladi cok fena !

  10. Arkadaşlar ben oyundaki hesabımdan çıkş yapmak istiyorum başaramıyorum nasıl yapıcam anlatırmısınız

   • Oyunun alt kısmında bulunan simgelerden Ayarlar’a girerseniz hesabınızdan çıkış yapabilirsiniz.

  11. 2.şehir tapum var ama şehri kuramıyorum :S bir ovayı kontrol et diyor.7 seviye bozkırıda fethettim ama şehir kuramıyorumm…

   • Sehir ekraninda en ust ortada sehrinin ismi ve kordinatlari var. Ona tikla

  12. Ova ayri bir vaha.gol bozkir orman dag disinda ova isminde ayri bir yer birimi.ova bulmak bazen zor oluyr iyi arastrmalar

  13. son güncellemeden sonra oyun türkçe desteklemiyor bilgisi olan var mı

  14. Oyun harika bende 1 milyon kudred yaptım ama kahramanının seviyesini 80 yaptım saldırı atarken acaba saldırıyı 0.5 güçlendir demi tutuyum yoksa savaşan askerlerle mi yoluyum karar veremedim. :)

  15. Arkadaşlar asker nasıl basacak anlatır mısınız

  16. Rune yapip mutluluk artirma olayini bir turlu cozemedim.yardim eder misiniz? Bir de vergi gelirini artiramiyom para kazanmak için farklı bir ipucu var mi?

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>