iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Sygic Türkiye: GPS Navigasyonu

Sygic Türkiye: GPS Navigasyonu

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte cebimize giren navigasyon uygulamaları, sosyal ağlardan sonra neredeyse en çok rekabetin bulunduğu bir pazar haline geldi. Bildiğimiz üzere navigasyon uygulamaları yüksek fiyatları ile App Store içerisinde yer alıyor. Hal böyleyken App Store içerisinde bulunan onca navigasyon uygulaması arasından en uygununu seçebilmek de bir maharet  haline geliyor. Ben de bu incelememle sizlere fikir verebilmek için Sygic Türkiye isimli navigasyon uygulamasını tanıtayım istedim.

Uygulamayı kullandığım uzun zaman içinde edindiğim izlenim görevini yerine getirdiği yönündedir.  Ancak yine de navigasyon uygulamalarının bölgesel bazda farklılık gösterebileceğini belirtmek isterim. Ben şahsen uygulamanın Ege bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesi içerisinde  gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 

Uygulama piyasadaki çoğu navigasyon uygulaması gibi ömür boyu ücretsiz harita güncellemesi sağlıyor ve TomTom haritalarını kullanıyor. Çalışması için sadece GPS’e ihtiyaç duyuyor böylece internete bağlanmadan da navigasyonu kullanabiliyoruz. Sesli yönlendirme özelliği  (Turn by Turn) ile doğru yönlendirme kalitesi ortalamanın üzerinde. Sokak isimlerini zaman zaman yönlendirme yaparken kullanması da dikkatimizi yola vermemiz açısından bir avantaj sağlıyor. İnteraktif adres, POI (mekan) ve koordinat seçebilme özelliği de çok kullanışlı. Yani uygulamayı haritada dokunduğumuz noktaya yönlendirebiliyoruz.

Uygulama, hız limitini aştığımız anda veya sürekli güncellenen hız kameralarına yaklaştığımızda önceden belirlediğimiz uyarı sesi ile bizleri uyarıyor. Bunun Ege Bölgesi için çok iyi çalıştığını belirtmeliyim. Yine dilediğimiz bir POI noktası için yaklaştığımızda bizi uyarmasını sağlayabiliyoruz (Örneğin Benzin İstasyonları için).

 

Bir başka özellik ise profesyonel kullanıcılar için çoklu ara noktalar, aynı rota üzerinde farklı POI’ler kullanma ve kaydetme seçeneğini barındırıyor. Buna bağlı olarak rota düzenleme ve rotadaki belirli kısımları iptal edebilme opsiyonunu da sağlıyor. Uygulamada Sygic veri tabanında bulunan fotoğraf verilerine de erişip onlarca POI’nin fotoğraflarına da bakabiliyoruz. Bunun yanında manzara görünümlerini de konum bazlı vermesi göz dolduruyor. Örneğin bulunduğunuz yerdeki herhangi bir tarihi yerin resimlerine bakabiliyoruz.

 

Uygulamanın en işe yarar özellikleri arasında şüphesiz Yerel Google Araması bulunuyor. Gmail hesabımızla Yerel Google Aramasını aktif edebiliyoruz. Bu sayede sayısız POI’ye de ulaşabiliyoruz. Ekranı her köşesine istediğiniz bilgiyi içeren barlar ekleyebiliyoruz. Facebook ve Twitter senkronizasyonuna da olanak sağlıyor. Bu sayede tam konum paylaşımı gibi seçenekler mevcut. Bunun yanında Sygic veri tabanının bir nevi sosyal ağı da bulunuyor, bunun bir sonucu olarak da Sygic profilimiz de bulunuyor. Sygic profilimizin de bir çeşit sosyal ağ gibi özellikleri mevcut. Örneğin durum bilgisi (offline-online-görünmez-yürüyor-jogging yapıyor vs), konum bilgisi, Sygic arkadaşları, Sygic ağımızda bulunan arkadaşlarımızla online mesajlaşma gibi seçenekler var. Bunun dışında Sygic ağında bulunan diğer sürücüler ile yol durumu paylaşımı da uygulamanın bir diğer özellği. Bu özellik sayesinde yoldaki herhangi bir kazayı, bozukluğu online olarak Sygic ağında paylaşabiliyoruz.

Uygulamanın aracımızdaki müzik sistemimizle entegre olabilmesi (AUX) bize navigasyonu kullanırken müzik dinleme avantajını da sağlıyor. Aracımızın müzik sistemi Bluetooth destekliyorsa kablosuz olarak, aksi halde AUX kablosu ile araç müzik sistemine entegre olan uygulama sayesinde, müzik dinlerken navigasyonu da kullanabiliyoruz. Bu özelliği kullanırken uyarı sırasında çalan müzik sesi kısılıyor ve uyarı sonrası tekrar aktif oluyor. Uygulama içerisinden de ses ve müzik kontrolünü sağlayabiliyoruz. Örneğin  “Sessize al (Mute), bir sonraki parçayı çal, bir önceki radyo istasyonuna gel gibi işlevleri uygulama sayesinde telefon üzerinden yapabiliyoruz. Bunun yanında yine cihazımızda bulunan müzikleri uygulamayı kullanırken dinleyebiliyoruz.

 

Bir başka özellik ise konum bazlı namaz vakitlerini bizlere sunuyor olması. Bu sayede hareket halinde olsak bile, uygulama GPS sayesinde çeşitli kaynaklardan konumumuza bağlı olarak namaz vakitlerini bizlere sağlıyor. Bir başka kullanışlı özelliği de uygulama içerisinde yer alan “Neredeyim” menüsü. Bu menü sayesinde o anda neredeysek en yakınımızdaki POI noktalarını görebiliyoruz. Ve bu POI’lerin telefon numarası gibi bilgilerine de kolayca erişebiliyoruz. Eğer POI’nin resmi de Sygic veri tabanında bulunuyorsa resimlerine de bakabiliyoruz.

Diğer taraftan “Seyehat Defterim” menüsü sayesinde bugüne kadar uygulamayı kullanma istatiğimiz detaylı bir şekilde bizlere sunuluyor. Örneğin bugün, geçen hafta, geçen ay ve tüm zamanlarda uygulamayı ne kadar kullanmışız, kaç km boyunca kullanmışız, ne kadar süre kullanmışız, ortalama kullanımda ne kadar hız yapmışız gibi sorulara cevap bulabiliyoruz.

 

Uygulamanın 3D Binaları gösterme özelliği İstanbul ve Ankara’daki birkaç bina dışında henüz kullanımda değil. Dolayısıyla bu özellik uygulamayı cazip kılmıyor. Uygulama iCloud ve Dropbox bulut desteği ile sık kullananlar, ilgi noktaları, geçmiş kayıtları ve ev kayıtlarını saklamamıza ve dilediğimiz zaman eşitlememize olanak sağlıyor. Yine dilediğimiz gibi kişiselleştirebileceğimiz sesler ve uyarılar – Rota planlama ayarları  sayesinde onlarca ayarı kendimize göre yapabiliyoruz (Örneğin; ücretli ücretsiz yol tercihi, ne durumda sesli uyarı verileceği gibi).

Uygulama ile herhangi bir yere gitmek istediğimizde yapmamız gereken; “Git” menüsü altında karşımıza çıkan çeşitli navigasyon seçeneklerinden bize uygun olanı seçmemiz. Adres veya POI (Sokak, mahalle, ilçe, köy, POI gibi kapsamlı arama) – Ev Adresim (Önceden kayıt edilmiş olmalı) – Hızlı Arama (Yerel Google Araması bu sekmenin altında yer alıyor) – En Yakındaki POI – Rotadaki POI (Hali hazırda herhangi bir yere navigasyonumuzu ayarlamışsak rotamızdaki POI’leri ara nokta olarak eklememizi sağlıyor) – Favoriler (Ev Adresim gibi önceden tanımlanmış olması gerekiyor) – Geçmiş – GPS Koordinatları (Enlem & boylam koordinatlarını girerek tam nokta belirlemeye yarar) – Fotoğraf (iPhhone’ların da bir özelliği olan fotoğraflarımıza coğrafi konum ekleme özelliği şeklinde önceden çekilmiş ve telefonumuzda bulunan herhangi bir fotoğrafı seçerek o fotoğrafta gizlenmiş olan konum bilgisi sayesinde o koordinata gitmemiz için navigasyonumuzu ayarlamamızı sağlar).

Uygulama navigasyon özelliğini kullanırken yani seyir halindeyken Dynamic Lane Guidance teknolojisi sayesinde hangi şeritte olduğumuzu görmemize olanak sağlıyor.  Yine uygulama kapsamlı kavşak görünümü ile daha anlaşılır bilgi sağlıyor. Bunun yanında rotamız üzerinde bulunan paralı yollar & normal yollar arasında seçim yapabiliyoruz. Rotamız üzerinde her biri varış noktasına varan 3 seçenek arasından herhangi birisini seçebiliyoruz. Güvenli bir seyehat için hız sınırı değişimi uyarısı ve keskin viraj uyarısı ile de uygulama bizi uyarıyor. Bunların dışında son olarak hiç kullanmadığım yaya navigasyonu da uygulamanın bir diğer özelliği.

Uygulama App Store’da 50 TL civarında satılıyor. Civarında diyorum çünkü zaman zaman indirimler ile fiyatı değişikli gösterebiliyor. Sygic Türkiye benim şahsen en beğendiğim navigasyon uygulamalarından biri. (Tabii bu konuda sizin de yorumlarınızı duymak isteriz.)

Artı Yanları

 • Yerel Google arama özelliği sayesinde sayısız POI (mekan) noktalarına erişim
 • Çevrimdışı çalışabilmesi
 • Kendi veritabanı sayesinde interaktif bilgi alışverişi sağlayabilmesi
 • Sürekli güncellenmesi ve ömür boyu ücretsiz güncelleme imkanına sahip olması

Eksi Yanları

 • Ücretinin yüksek olması ve eskiden olduğu gibi zaman zaman kampanya yapmaması
 • Canlı trafik bilgisinin verilememesi (Veri tabanındaki kullanıcı arası bilgi alışverişi hariç)
 • Google Haritaları ve Apple Haritaları üzerinden navigasyonu ayarlama imkanımızın olmaması


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

Not: Yukarıdaki yazı http://inceleme.iphoneturkey.com adresinde bir takipçimiz tarafından yazılıp yayınlanmıştır. Kaynak gösterilmeden başka yayın organlarında izinsiz yayınlanamaz. Ayrıca yukarıdaki yazının iGO Turkey Navigation için bir benzer incelemesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://inceleme.iphoneturkey.com/2013/03/21/igo-turkey-navigation/ 

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  88 Yorumlar

  1. Telefona indirdim,3 gün kullandım,sonra açılmıyor ekran dondu açılmıyor,ücret çıkarsa kabül etmem,mahkemeye veririm

  2. Merhaba ben yükledim kullanıyorum. fakat yol işaretleri ile binalar görünmüyor. bunun için ayarlama mı yapmam gerekiyor. nasıl yapılıyorsa açıklarmısınız.slm.

  Trackbacks/Pingbacks

  1. iGO Turkey Navigation | İncelemeleriniz (Beta) - [...] haftalarda uzun süredir kullandığım Sygic Türkiye GPS Navigasyonu isimli uygulama hakkında bir inceleme paylaşmış, o inceleme sonrasında iGO Navigasyon ...

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>