iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Kelime Tahtası

Kelime Tahtası

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Bildiğiniz gibi daha önce tanıttığımız Kelime Avı ve Kelime Yarışı tarzındaki uygulamalar hep ilgi görüyor. Şu ana kadar App Store’a ne kadar kelime oyunu çıkmışsa hepsinin hatırı sayılır bir oyuncu kitlesi olmuş. Fakat ben şahsen, App Store’daki zamana karşı yarışılan kelime oyunlarını pek sevmiyorum çünkü strese gelemiyorum.

Bu yüzden benim hep favorim Scrabble tarzındaki kelime oyunları olmuştur. Hatta bir dönem, ingilizce olmasına rağmen Zynga’nın Words with Friends isimli oyununa sarmış, fakat ana dilim ingilizce olmadığı için hep yenilmekten sıkılıp bırakmıştım. Fakat dün Kelime Tahtası isimli Türkçe bir oyunla karşılaşınca, tekrar Scrabble oynayasım geldi. Dünden beridir de elimden düşüremeyince, sizinle de paylaşayım istedim :)

Fakat Kelime Tahtası’ın incelemesine geçmeden önce Scrabble tarzı oyunları hiç oynamamış olanlar için kısa bir özet geçmekte fayda görüyorum. Bu tip oyunlarda amaç size verilen 7 harfi ve tahtadaki diğer harfleri kullanarak dikey veya yatay sütunlarda mümkün olduğunca yüksek puanları kelimeler oluşturmak. Bu tip oyunlarda az kullanılan harflerin daha yüksek, sık kullanılanların ise daha düşük puanı oluyor. Örneğin “A” harfi 1 puan iken, “J” harfi 10 puan oluyor. Oluşturduğunuz kelimelerdeki harflerin bu paunları toplanarak da toplam puanınıza ekleniyor. Bir de harfler tahtadaki 2K (Keliminin iki katı) ya da 3H (Harfin 3 katı) gibi yerlere denk getirmeyi başarırsanız, alacağınız puanlar katlanıyor.

 

Kelime Tahtası maalesef şu an için sadece Facebook ile oynamaya izin veriyor. Umarım bu zorunluluk ortadan kalkar çünkü herkesin Facebook hesabı olmayabilir. Fakat Faceebook ile giriş yaptığımızda arkadaşlarımızla da kolayca oyun oynayabiliyoruz. Fakat bu oyunu oynayan arkadaşlarımız yoksa da “Rastgele Rakip Bul” seçeneği ile de herhangi biri ile oynayabiliyoruz.

Bu tip oyunların en sevdiğim yani zaman baskısının olmaması. Gerçi bazı rakipler hemen oynamanızı istiyorlar ama aynı anda bir çok kişiye davet gönderdiğinizde zaten karşınızdakinin hemen oynaması şart olmuyor. Yani aynı anda 5 kişiyle oynarken zaten ancak vakit bulabiliyoruz.

 

Oyunu ilk yüklerken bildirimlere izin verdiysek sıranın bize geldiğini kontrol etmemize de gerek kalmıyor sık sık oyunu açıp. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi rakibin hamlesi bildirim mesajı olarak gözüküyor kilit ekranında dahi.

Bir oyunun bitişi de, karşılıklı olarak arka arkaya toplamda 3 pas geçilmesi sonrasında gerçekleşiyor. Oyun bittiğinde en fazla kim puan toplamışsa o kazanmış oluyor. Bir de oyunun başında geriye düşerseniz çok moralinizi bozmayın, bazen çok yüksek puanlı harfleri 2 veya 3 katı veren karelere denk getirme şansı oluyor. O zaman birden gerideyken rakibinizi geçebiliyorsunuz.

 

Oyun iPhone’larda da rahat oynanıyor sayılır. Gerçi bazen harfleri yerleştirmede sıkıntı olabiliyor ama genel olarak kullanımı kolay ve tasarımı gayet güzel. Uygulama universal olduğu için iPad’e özel bir tasarımı da var ve iPad’in ekranında çok daha rahat oynanıyor doğal olarak.

Kelime Tahtası iPad uyumlu

Gelelim oyunun bize maliyetine :) Kelime Tahtası App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulama içi alım da zorunlu değil. Fakat yeni bir oyun başlatmak için “Kese” denen oyun parasına ihtiyaç oluyor. Bu kese de biz oynadıkça artıyor fakat biz sürekli yeni bir rakiple oyun başlatıp keselerimizi hemen tüketirsek o zaman uygulama içi alım yapabiliyoruz. Fakat ben dünden beridir sürekli oynuyorum fakat daha hiç uygulama içi alım yapma ihtiyacı duymadım. Sanırım bu da VIP olduğumuz için keselerin çabuk artmasından. Kelime Tahtası App Store’a yeni çıktığı için ilk katılanlar otomatik VIP yapılıyor oyunun açıklama kısmından anladığım kadarı ile.

Özetle Kelime Tahtası, türünün başarılı bir Türkçe versiyonu. Bu tip oyunları sevenlere mutlaka bir deneyin derim. Oyunun en büyük sorunu Facebook ile girişe zorunlu tutması ve hangi kelimelerin geçerli olup hangilerinin geçerli olmadığı ile ilgili bir yardım sayfasının bulunmaması. Özellikle bu tip oyunları ilk defa oynayanlar kelime denerken zorlanacaklar. Örneğin fiilerin çekimli halleri kabul edilmiyor ancak yapım ekli ya da mastar halleri kabul oluyor. Mesela OTUR, OTURDUM, OTURSUN, vs. tarzı kelimeler geçerli değil. Fakat zaten biraz oynayınca oyunu çözmek zor olmuyor.

Artı Yanları

 • Ücretsiz olması ve oyun yeni olduğu için ilk yükleyenlerin VIP hakkı kazanması.
 • Multiplayer yani çok oyunculu olması. Aynı anda bir çok rakiple oynayabilme.
 • Asenkron oynanması. Sıra bize gelince bildirim mesajı geliyor. Acele etmemize gerek yok.
 • Güzel bir tasarımının bulunması.
 • Chat (sohbet) özelliğinin olması.

Eksi Yanları

 • Sadece Facebook hesabı ile giriş yapılabiliyor.
 • Bazı imajlar iPad retina ekrana göre değil, bu yüzden kötü gözüküyor.
 • Sözlük veritabanına eklenmek üzere kelime önerme sistemi yok.

Oyunun indirme linki:


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  22 Yorumlar

  1. Kelimelik adli oyunun aynisi diye anliyorum anlattiklarinizdan.. Ben de bu tur oyunlari seviyorum. Kelimelikte facebook baglantisi zorunlu degil, kelime tahtasina gore arti yani diyebilirim.. Yorum icin tesekkurler.. Diger oyunlar icin de devamini bekleriz. İyi gunler.

  2. Guzel bir oyun tavsiyeniz uzerine denedim ayrica sunuda belirtmek isterim kelimelik adli ucretsiz uygulamada bu oyun duzeyinde, buda benim tavsiyem olsun :) )

  3. Kelimelik oyununu tavsiye ederim. Bir kere sadece zorunlu face ile bağlanma olayı sinir bozucu.

  4. Güzel oyun. Facebook dayatması kötü ama baska seçenek sunacaklardır. Words With Friends’e bayılıyorum bu arada.

  5. İyi aksamlar..konuyla alakasız ama acil sekilde cevap vermenizi rica ediyorm..iphone num yurt disindan geldi basta yabanci pasaporta kayit yaptim fakat yeni pasaport bulunca da kaydi sildirdim tabi kayitliyken bi kere jailbreak yapip silmistim..simdi e-devlet ten pasaporta kaydetcem tel kapali acilir dmi bi riski olmaz acilmama gibi ona gire bankaya para yatircam ?

  6. Uygulama açılmıyor iPhone 4…?

  7. Sadece facebook ile bağlanma seçeneği koyması indirip silmem için yeterli oldu

  8. Kelimelik oyununun taklidi eline su bile dokemez

  9. Konuyla ilgili yorumumu yaptım ama önemli bir sorum var.son zamanlarda bazı uygulamaların bildirimleri düzensiz geliyor veya daha önce hep gelen uygulamanın ayarları tam olmasına rağmen bildirimi hic gelmiyor. Bu bizden mi kaynaklanır yoksa uygulama geliştiricisinden mi?

  10. Çok uzun süre oynamayan rakibimiz icin ne yapabiliriz. Oynama sırasının bir süresi yok mu? Genel olarak başarılı bir oyun. İnceleme icin teşekkürler

   • Birşey yapamazsınız. Rakibiniz sanırım 24 saat boyunca hiç birşey yapmazsa otomatik yenilmiş sayılıyor. Fakat başlarda bu tip oyuncular çok olacaktır ama zamanla oturur.

    Önerim kaseniz yettiği sürece aynı anda birçok yeni oyun başlatmanız. Ben akşamları genelde aynı anda en az 5 kişi ile oynuyorum. Bu sayede hiç beklemez sorunda kalmıyorum.

  11. İphone da system care yapabileceğim bir uygulama var mı?

  12. Nasıl oldu bilmiyorum ama arkadaşımla oynayamıyorum. bu oyuncuyu yasakladınız başka oyuncu seçin mesajı veriyor. face te yasaklı değil, oyunda böyle bir yer yok.

   • Chat yani sohbet bölümünde sağ üst köşede kullanıcıyı engelleme bölümü var. İsteğiniz dışında bir engelleme olduysa ya da arkadaşınız sizi engellediyse bence uygulamanın geliştiricisi ile irtibata geçin.

    • haklısınız Mustafa bey
     sağ üst köşeden yanlışlıkla engelleme yapmışız
     2-3 ay sonra yasaklama kendilinden kalktı.
     Ayrıca yeni güncelleme ile artık yazılan kelimenin geçeli olup olmayacağını ve puanını görebiliyoruz. yaz demeden buda çok kullanışlı bir özellik.

  13. Oyun çok güzel ama rastgele seçtiğiniz kişi ile oynuyorsanız ve de puanınız fazla ise nedense günlerce oyun bitmiyor . Bence bir zaman kısıtlaması getirilmeli. Yani en azından yenilmekte olan kişi oyunu bırakıyor ve devam etmiyorsa bir yaptırımı olmalı.

  14. Yasakladığımız biri ile tekrar oynamak istersek ne yapmalıyız. Yanlışlıkla birini yasakladım da :(

   • Bende yanlislikla rakibimi yasakladim onunla nasil tekrar oynayabilirim yada onu nasil geri cagirabilirim likman

  15. Uzun sure oynamıyorlar öle kaldım

  16. iphone 5 den Facebook hesabımızla Kelime tahtasina giriş yapamiyorum hata olusuyor.

  17. Merhabalar, oyun oynadığım bir oyuncuyu blokladım, “yasaklı kişi” nasıl geri kazanılabilir?

  18. Mustafa Bey

   Yaklaşık iki gündür oyuna giremiyorum. Internet bağlantımda bir problem olmadığı halde, bağlantı problemi uyarısı ile karşılaşıyorum. Uygulamayı defalarca silip yükledim ama düzelmedi. Web sitesine de bağlanamıyorum. Problem genel mi?

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>