iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Backgammon+

Backgammon+

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Okey kadar olmasa da Tavla da milli oyunlarımızdan sayılır. Gerçi Tavla (ingilizce bilinen adıyla “Backgammon”), Okey gibi sadece ülkemizde değil tüm dünyada bilinin ve popüler bir oyun. App Store’daki Okey51, 101, Batak, King  gibi oyunların ilk geliştiricilerinden olan Adikus, bu sefer de Tavla oyununa el atmış ve hem online hem de cihazın yapay zekasına karşı oynayabileceğimiz ücretsiz bir tavla oyunu çıkarmış.

Backgammon+ ismindeki bu tavla oyununda internet bağlantısı gerektirmeyen ve cihaza karşı oynayabildiğimiz mod “Single Player”. Özellikle tavlada çok usta olmayanların ya da internet paketi olmayanlar tercih edeceklerin bu modda zaman baskısı olmadan tavla oynayabiliyoruz.

 

Backgammon+ ile sadece evlerde veya kahvehanelerde oynadığımız klasik tavla modu değil, uluslararası turnuvalarda kullanılan küp modu da mevcut. Yani oyun sırasında bahsi iki katına (doubling cube) çıkarıp oyuna biraz daha heyecan katabiliyoruz. (Eğer rakip iki katı teklifiniz kabul etmez (reject) ise 1 puana eli kaybediyor, fakat kabul ederse (accept) ve siz kaybederseniz bu sefer siz 2 kat puan kaybediyorsunuz. Eli alırsanız da 2 kat puan alıyorsunuz)

 

Açıkçası benim küçüklüğümde oynadığımız tavlada bu küp olayı olmadığı için tavla bana sıkıcı gelirdi hep Okey gibi. Bu yüzden genelde Batak ve King gibi kağıt oyunlarını tercih ederdim, ya da ortaya açmalı ve işlemeli Okey 51 oynardık :) Halbuki Tavla’yı küplü oynamak çok dah renkli.

Oyunun yapay zekası üç seviyeli (AI level) ve Ayarlar menüsünden değiştirilebiliyor. Ayrıca Ayarlar menüsünden bir maçın kaç puanda bitecei, zarların otomatik atılması gibi ayarları da değiştirebiliyoruz.

 

Oyunu bir de internet üzerinden Game Center hesabımızla diğer kullanacılarımıza oynayabileceğimiz “Play Online” isminde bir modu var. Otomatik rakip bulup bizi hemen maça başlatan bu modu açıkçası henüz deneyimleyemedim oyun App Store’a yeni çıktığı için. Fakat Top 10 tablosundan online oynamayı başaranlar olduğunu gördüm :)

Single modu yani yapay zekayı gayet başarılı buldum. Benim gibi ortalama bir tavla oyunucusunu gayet iyi zorluyor. Ayrıca arayüz tasarımları ve kullanılabilirlik fena değil. Gerçi bir de online oyun deneyimini yaşayabilseydim çok iyi olurdu. Onu da ilk fırsatta deneyimleyip yazıyı güncelleyeceğim. Siz benden önce denerseniz lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.

Artı Yanları

 • Tasarım fena değil.
 • Yapay zeka başarılı.
 • Universal ve iPhone 5 uyumlu.
 • Ücretsiz. (Hatta şu an reklam bile yok.)

Eksi Yanları

 • Oyunun arayüzleri ve yardım dosyaları hep ingilizce. Türkçe dil seçeneği yok.
 • Online modu var ama rakip bulmak zor.
 • Top 10 sayfasındaki Türkçemize has özel harfler soru işareti olarak çıkıyor.

Aşağıdaki linki kullanarak Backgammon+‘ı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Backgammon


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Backgammon
App Store oyları: (3607 oy)
Desteklenen Diller: English, French, German, Italian, , Russian, Spanish, Turkish
Çıkış Tarihi: 30.01.2013
Boyut: 68.47 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

Not: Bu arada Tavla’yı çok sevenlerin uluslararası şampiyonlukları bulunan Sabri Büyüksoy’un Tavla ve Hayat isimli web sitesini ziyaret etmelerini öneririm. Sabri Büyüksoy, Türkiye’de Uluslararası Usta ünvanını alan ilk tavla üstadlarındandır. Ayrıca kendisi benim yazılım dünyasına ilk adım attığımda üstadlığımı ve hocalığımı yapmıştır. Şu ana kadar öğrendiğim herşeyin temelinde Sabri Hocam vardır. Bu vesileyle kendisine bir kez daha teşekkür etmek istedim :)

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  4 Yorumlar

  1. Mustafa hocam uygulamayi indirdim bir kac el oynadim. Bariz hatalarini bulmak zor olmadi. Tam bir acemi oyunu olmus. Önce buyuk zari oynamasi ise en önemli hatasi. Bunun çözülmesi şart.

   • Aslında önce büyük zarı oynamıyor. Soldaki zarı oynuyor önce. Zarların üzerine tıkladığı zaman da yeri değişiyor ve bu sefer istediğiniz zarı önce oynayabiliyorsunuz.

    Hiç bir yerde yazmıyor ben de tesadüfen farkettim.

   • Onu ayarlardan değiştirebiliyor ve manuel olarak kullanabiliyorsun. “Tek tıkla oyna” seçeneği var.
    Benim farkettiğim hatalar ise, içinde bi hile var diye düşünmeme sebep olan cinsten. Şöyle ki; rakibimin 3 taşı benim alanımda 1′de sıkıştı ve ben 5×5 atarak tüm taşları içeride topladım. Fakat tabiki rakibim 1′de olduğundan 4 adım değil, 3 adım (5)oynatabildim taşlarımı, çünkü oynayabileceğim alan yoktu zaten ve o şekilde kabul etmesi gerekirken etmedi ve zamandan yandım!!! Bu çok sinir bir durum ve daha önce de yine aynı bu sebepten birkaç kez oyunu kaybettiğim oldu!

  2. Burda yazılan yorumlarımızı silemiyo muyuz? Sanırım admin silebiliyo ancak. Lütfen az önceki yorumumu bununla birlikte siler misiniz. Ayrıca abone oldum ve abonelikten çıkmak istiyorum. Tşkler!

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>