iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Okey Çanak

Okey Çanak

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Bildiğiniz gibi Okey ülkemizin milli oyunu gibi. Angry Birds’ler, Temple Run’lar gelip geçse de, 7′de 70′e herkes mutlaka Okey onuyor. Popüler kağıt oyunlarını bilmeyenlere denk geliyorum ama şu ana kadar Okey oyununu bilmeyene hiç denk gelmedim. Bu yüzden iPhone ve iPad kullanıcıları da farklı Okey oyunları ile ilgilieniyorlar. Ben de zaman zaman daha önce tanıttığım Okey 51/101 gibi çeşitli Okey türevlerini tanıtmaya çalışıyorum.

App Store’da Çanak Okey de, bilgisayarımızın tarayıcısında oynadığım Okey oyunlarına yakın özellikte bir deneyim sunan bir Okey oyunu.

Çanak Okey’i misafir modda ya da Facebook hesabımızla giriş yaparak oynayabiliyoruz. Çanak Okey’in daha basit ve sade olan diğerlerinden en büyük farkı seviyelerine ve tecrübelerine göre oyuncuların belli masalarda oynayabilmeleri.

Oyuna, belli bir Mynet Lirası (ML) ismi verilen sanal paralarla başlıyoruz ve masalara hesabımızdaki bu sanal para miktarına göre katılabiliyoruz. Ustalarla acemiler aynı masalara denk gelmesin diye böyle güzel bir özellik düşünülmüş. Bu yüzden önce bir masaya oturmadan önce illere göre isimlendirilmiş bir salon, daha sonra da minumum katılım miktarına göre odayı seçiyoruz. Ondan sonra da boş masalardan birine oturabiliyoruz.

Oyunun isminde Çanak geçmesinin sebebi de oyunların ödüllü olması. Yani her oyuncu el başında ortaya önceden belirlenen miktarlarda sanal para (ML) koyar. Okey atarak elini bitiren veya çifte giderek elini bitiren oyuncular, normal kazancıyla birlikte çanakta biriken ödülü de kazanırlar, yani çanağı kırarlar. Okey dışarı veya çifte gidilerek oyun bitirilmediği sürece çanaktaki ödül her el artar.

Zaten Çanak Okey’i basit Okey oyunlarından ayıran en büyük özelliklerinden bir tanesi bu. Çanaktaki ödülü alabilmek için oyuncular biten ellerini hemen açmaya çalışmıyor, Okey dışarı yapmak için ellerini riske atıyorlar. Bu da Okey’e heyecan katıyor.

Oyunun arayüzü ve menüleri de başarılı. Son güncelleme ile ıstakada araya taş koyma eklendiği için taşları dizme artık daha rahat. Ayrıca taş çekme ve atmada bir sıkıntı yok. Bu tip oyunları küçük ekranlara uygun yapmak oldukça zor olduğu için kullanılabilirlik sorunları da çok fazla oluyor. Fakat Çanak Okey’de bu konuda ciddi bir sorun yok.

Ayrıca oyunda masadakilerle sohbet yani chat’leşme imkanı da mevcut. Hatta “Seri Lütfen”, “Bol Şanslar” gibi hazır kısa yollar da mevcut.

Çanak Okey ücretsiz ayrıca oyunda kullanlılan Mynet Liralar yani sanal paralar oyun kazandıkça da artıyor. Fakat dileyen oyuncular uygulama içi alımla Mynet Liraları satın alıp, daha usta oyuncularla oyun oynamaya hemen başlayabiliyor.

Oyunun en kötü tarafı halen iPhone 5′e ve iPad ekranlarına uyumlu olmaması. Bu yüzden iPhone 5 ve iPad sahipleri oyunu tam ekran oynayamıyor. Bir de zaman zaman ortaya çıkan bağlantı sorunları çok can sıkıcı olabiliyor. Fakat klasik Okey oyunlarından sıkılmış olan iOS kullanıcıları için Çanak Okey, yine de mutlaka denenmesi gereken türden bir Okey oyunu.

Artı Yanları

 • Facebook ile girişi yapıldığında arkadaşlarla oyun imkanı.
 • Ustalarla acemileri biribirinden ayırması.

Eksi Yanları

 • Ekran halen iPhone 5′e uyarlanmamış. Yani üst ve alt kısımlarda siyah boşluk oluyor iPhone 5′te.
 • Bağlantı sorunları yaşanıldığı zaman çok can sıkıcı olabiliyor.
 • iPad ekranını tamemen kaplayacak bir arayüzü yok. Yani Universal değil.

Aşağıdaki linki kullanarak Çanak Okey‘i ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Çanak Okey - Mynet


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Çanak Okey - Mynet
App Store oyları: (6194 oy)
Desteklenen Diller: English
Çıkış Tarihi: 03.08.2012
Boyut: 296.53 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPad23G-iPad23G, iPhone4S-iPhone4S, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone5-iPhone5, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPadMini-iPadMini, iPadMini4G-iPadMini4G, iPhone5c-iPhone5c, iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  8 Yorumlar

  1. Slm mustafa abi bu iphone 4S de adobe plas plyer olayini nasil cozmeliyim app storda boyle bir uygulama yok nerden nasil yaparim abi internetten filim izliyermiyorum.. İphonu tv e bagladgim icin cok isime yariycak bu konuda yardimci olursan sevinirim abicim saygilar…

  2. Selam,

   Namık Bey, Puffin Web Browser uygulamasını indirin.

   Saygılar,

   • Teskkurler abicim…sinirsiz kodunuda verseydin hersey gulluk gulustanlik olurdu :) yinede teskkurler…

  3. İyi günler. iPhone 5 telefonumda ios 6.02 güncellemesini yapınca kamera açılmamaya başladı. Bir kere reset attım açıldı ama sonra tekrar gitti. Uygulamaya tıklıyorum açılan denklaşör açılmıyor sonrada kapanıyor. İnternette de bu sorunla ilgili bişey bulamadım ama aynı sorunu yaşayan bir çok kişi var. Bilginiz var mı acaba?

  4. Bu gecmisin okey.gen.tr’sine benziyor mu atmosferi?onu özlüyorum. Bı de negatif yorum cok fazla app Store’da nedense.

  5. Mustafa bey cihaz güncellemeyi. Acmıyor ve bu sebeplede güncelleme yapamıyorum yardımlarınız

  6. Mustafa Bey lütfen Infinite Flight oyununu inceler misiniz?

  7. Selamlar mustafa kardeşim öncelikle çalışmalarının sürekli takipçisiyim ve çok başarılı buluyorum.Biz iphone kullanıcılarına elinden geldiğince her konuda yardımcı oluyosun eyvallah.ben dört aylık iphone 5 kullanıcısıyım almanyada yaşıyorum.Benim sorunum Wi-Fi bağlantımla ilgili olucak.Evimde Wi-Fi kullanıyorum.mesela çanak okeyi çok seviyorum,çanak okeye bağlandığım anda Wi-Fi bağlantım o anda kopuyo hattımın internet paketine bağlanıyo! Bu hep bu şekilde oluyoo.belki diyorum oynarken tekrar bağlanır hattımın internetiyle oynuyorum çanak okeyi ama ozamanda oyunun ortasında bağlantım kopuyo sistem dışarı atıyo beni. Mustafa kardeşim bana yardımcı olursan çok sevinirim naapmam lazım? Bu sorun genelmi? Yoksa sadece benimlemi alakalı? Neden böyle bir sorun var? Şimdiden çok teşekkür ediyorum yaptıkların ve yapacakların için,kolay gelsin kardeşim.

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>