iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Lords and Knights

Lords and Knights

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Yıllar önce (iPhone’dan önce :) ) bilgisayarımı satıp sadece laptop kullanmaya başlayınca, kuvvetli ekran kartı ve işlemci gerektiren oyunları bir anda oyun oynayamaz olmuş ve büyük boşluğa düşmüştüm :) Çünkü lisedeyken aldığım Commodore 64‘den bu yana hep oyun oynadığım için bir anda klasik oyunları oynayamamak zor gelmişti. Çünkü o zaman laptop’lar oyun oynamaya müsait cihazlar değildi ve genelde sadece iş için kullanılıyordu.

Fakat çok geçmeden içimdeki oyun canavarı, OGame ismindeki zamanının en popüler browser (Internet Explorer, Firefox, Chrome, vs.) tabanlı oyununu keşfetti. OGame’den sıkıldıktan sonra da yine tarayıcı tabanlı Travian ismindeki oyuna merak sardım bir süre. Travian’da da binalarımızı, ordularımızı ve kaynaklarımızı geliştirip sağa sola saldırıyor, klanlarla ittifaklar kuruyorduk :) Sonra da bu oyunun da hevesi geçti ve kendimi iPhone ve iPad dünyasında buldum. (Ara ara da PS3′ümle oyun oynuyorum.)

Açıkçası bir aralar iPhone ve iPad’de Travian tarzı oyunlar yok mu diye bakmıştım ama o zaman incelediklerim pek başarılı değildi. Fakat özellikle son yıllarda bu tip oyunlar iOS dünyasında da epey gelişti. Bunlardan bir tanesi de yeni başladığım ve bir şans tanıyayım dediğim Lords & Knights – Medieval Strategy MMO isimli online strateji oyunu. (Bir de daha önce tanıttığımız Kings of Camelot var.)

 

Oyunun en önemli özelliklerden bir tanesi Türkçe arayüzünün ve yardım ekranlarının olması ki bu tip kompleks oyunlarda bu çok önemli oluyor. Ayrıca oyunda  her ülkeye özel sunucular da bulunuyor oyunun başında seçebildiğimiz.

 

Lords & Knights‘ın genel oyun mantığı açısından bilgisayarlarımızda oynadığımız diğer tarayıcı tabanlı oyunlardan bir farkı yok. En büyük farkı arayüzlerin mobil cihazlara göre optimize edilmiş olması. Yani öyle hareketli görüntüler, grafikler ve animasyonlar bu oyunda da yer almıyor.

Bu oyunda da amacımız güçlü bir ordu kurarak kendimizi ve ittifakımızı büyütmek. Tabii bu tip her oyunda olduğu gibi önce kaynaklarımızı arttırmamız ve binalarımızın kapasitelerini yükseltmemiz (upgrade) gerekiyor.

 

Tabii büyüyebilmek için odun, taş, gümüş, vs. gibi madenler çok önemli oluyor. Özellikle başlangıç aşamasında binalarımızı büyütürken odun ve taş çok önemli bir kaynak oluyor. Bu yüzden binaları yükseltirken Oduncu, Taş Ocağı ve Maden Ocağı gibi binalara öncelik vermek gerekiyor. (Oyunun başlarında Taş Ocağına önem vermenizi öneririm, çünkü Han’dan askerlerimizi Fazla Odun görevine yollayarak da ekstradan odun toplayabiliyoruz.)

Kaynaklarımız bol olsa dahi aynı anda çok fazla binayı geliştiremiyoruz. Eğer hızlı büyümek istiyorsak bunun için altın sikke kullanmamız gerekiyor, bu da uygulama içi alım gerektiriyor. Uygulama elbette ücretsiz fakat eğer çok hızlı büyümek istersek biraz para harcamak gerekiyor.

 

Bu arada haritadan çevremizdeki bize yakın olan boşta olan kalelere de saldırıbiliyoruz fakat bu saldırılar için de yeteri kadar askerimiz ve gümüşümüz olması gerekiyor ki zaten oyunu oynadıkça bunları nasıl elde edeceğinizi göreceksiniz.

Oyunun bir de benzerlerinde olduğu gibi acemileri koruma modu oluyor ve yaklaşık 15 gün size kimse saldıramıyor. Fakat ondan sonra da siz de saldırılara açık hale geliyorsunuz. Ben de bu oyuna yeni başladım sayılır ama daha önce benzer oyunlar çok oynadığım için kolay adapte oldum. Bu oyunda tecrübeli olanlar da yazıya yorum girerek tecrübelerini paylaşabilirlerse yeni başlayacaklara faydalı olacaktır:

Önemli Uyarı: Bu tip oyunlar çok fena bağlımlık yapıyor, bir başladınız mı kolay kolay bırakamıyorsunuz. Benden söylemesi :)

Artı Yanları

 • Türkçe arayüzü ve yardım dosyası mevcut.
 • Universal ve bir cihazda başlattığınız oyunu diğer cihazınızda da oynayabiliyorsunuz.
 • Ücretsiz

Eksi Yanları

 • Oyunun tasarım çok basit, açıkçası göze daha hoş gelecek bir arayüz tasarımı olabilirdi.
 • Bu tip oyunlar bağımlılık yapabiliyor ve çok zaman kaybına sebep olabiliyor.

Bu linki kullanarak oyunu ücretsiz indirebilirsiniz.

Lords & Knights - Medieval MMO


Fiyat:ÜCRETSİZ

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
Lords & Knights - Medieval MMO
App Store oyları: (162 oy)
Desteklenen Diller: Spanish, Danish, Dutch, English, French, German, EL, , Italian, JA, KO, MS, Polish, , Russian, ZH, Spanish, , , ZH, Turkish, VI
Çıkış Tarihi: 06.09.2011
Boyut: 779.2 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPad23G-iPad23G, iPhone4S-iPhone4S, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone5-iPhone5, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPadMini-iPadMini, iPadMini4G-iPadMini4G, iPhone5c-iPhone5c, iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  36 Yorumlar

  1. EVET gercekten cok guzel bi oyun Ben hayatta Boyle oyunlari sevmem ama bu oyun bende bagimlilik yapti

  2. FM gibi oyun yok.malesef fm 2013 de Türkiye ligi gene yok.olsa İpadi bırakamazsınız.

  3. Beraber klan kuracaksak başlayalım bizde :)

  4. Yaklaşık 120 kalelik 3 hesabı bıraktım yaklaşık bir ay önce illet bir oyun haline geldi düşmanlar şereften yoksun bir hale geldi giyotin adını server bilir ama benden uyarı gercekten bağımlılık yapıyor dikkat edin başlamadan.. Hepinize basarılar ender gibi hayatını oyun yapan insanlardan sakının ;)

   • Bende birakanlardanim. Oyunun belkide dunyada gordugu en iyi klan olarak toplu biraktik. Bagimlilik ne demekmis ogretiyor. Oynayacak olanlara tavsiyem, ilk hedef olarak korumadan ciktiklari gun korumanin bitecegi zaman hatta bitmede kendi puanina yakin bi kaleyi almaya calissinlar. Sonra zaten ucarlar.

  5. Mustafa bey merhaba. Öncelikle uygulama için teşekkürler. Benim bir sorum olacaktı iPhone 5 32 GB aldım. Ekran parlaklığı otomatik konumda değil ama bazen kendi kendine parlaklığı azaliyor birde Facebook gibi uygulamalardan bazen bildirim gelmiyor. Bu konuda yardımcı olurmusunuz??

  6. Mustafa bey merhaba.geçen sene sizin sayenizde öğrendiğim EA Daily Deals sayfasında Daily Spin diye bişey yapmışlar. günde 1 kere oynayıp ücretli bir oyun için reedem code veriyolar ve bizde bedava indirebiliyoruz.bunu siz bi yazi altinda paylasirsaniz bir çok kişinin haberi olur herkes faydalanır.ben battlefield ve tetris oyunlarını kazandım yarın yine oynayıp fifa 2013 ü kazanmaya çalışıcam:)

   • Teşekkürler Kaan bey bilgilendirme için.

    Fakat ücretsiz dağıtılan 7 oyun arasında Fifa 2013 yok. Bilmem listeye göz atma imkanınız oldu mu.

    • Listeye bakmamıştım.olsun önemli değil

  7. Mustafa bey merhAba

   Applicationinizi ne zaman iphone 5ekranina fit edicek sekilde update ediceksiniz.

   Tesekkurler

   • Selamlar,

    Uygulamamızın sponsorluğunu üstlenen developer arkadaşım bu aralar üzerinde çalışıyor. Uygulamada aşağıdaki yenilikler olacağı için hızlıca güncelleyemedik:

    * iPhone 5 ekranına uyumluluk
    * iPad ekranlarına uyumluluk
    * Push notification (bildirim) desteği
    * Günün fırsatlarındaki uygulamaların daha detaylı ön izlemesi.

    • Cok tesekkurler

     Merakla bekliyoruz :)

     Kolay gelsin

  8. Arkadaşlar gerçekten çok güzel bir oyun ama o kadar çok zamanınızı alacak ki uzun süre oynamak için boşanmanız ya da işinizden ayrılmanız gerekecek yaşamayanlar için kesin öneririm

  9. Bu tur oyunlari bende cok severek oynuyorum. Şu an app storede bence en iyi oyun acık ara clash of clans herkeze tavsiye ederim.

  10. arkadaşlar: ben oyunu indirip oynayama başladım. fakat şimdi ben oyunu bilgisayarımda web tarayıcımda oynamak istiyorum. fakat e-posta bölümüne apple hesabımı şifre bölümünüde apple hesap şifremi giriyorum hata veriyor. ben bu oyunu nasıl pcde oynicam?

  11. Kuvayi milliye ittifagindayim.28 kalem var.cok vakit isteyen emek vermeniz gereken bir oyun.vaktiniz yoksa hic baslamayin.birakamazsiniz isteseniz bile.eger oynayacaksaniz tavsiyem yakininizdaki 4 kale sahibi ile dostluk kurun.beraber operasyonlar yapin.super zevkli oluyor.

  12. Merabalar mustafa bey kolay gelsın sızı takıp edıorum hakkaten saglam programınız var yalnız bısı sorcam su fırsatlar bolumunde olan uygulamaların daha sık guncelleme gıbı bı durum olamazmı ??

  13. Oyun gerçekten çok iyi bağımlısı olunuyo resmen..çok iyi arkadaşlıklar dostluklar kuruluyor..bunlar iyi tarafı…..
   Amma bütüm zamanınız aklınız herşeyinizi bu oyuna adıyorsunuz..
   Okula giden sınıfta kalır.
   Yeni evlenen boşanır..
   İşi olan batar aynen bu şekilde bağımlısı yapıyo…
   Osmanlı torunları sezosezo 5 hesap 100 üstünde kalem vardı bırakmak zorunda kaldım…

  14. Eyw mustafa bey bende konun baslıgı bılmedıgım terım oldugu ıcın okumamıstım kolay gelsın saolun :D

  15. Bende bu oyunu birakanlardanim.. Esim artık çıldırmak üzereydi:) ilk bakışta ne var bunda 2 tusa basıyorsun bekliyorsun diyebilir herkes ama bir ittifakta aktif olarak rol aldığımızda ve birde bunun üstüne savaşa girdiğinizde gece-gündüz birbirine giriyor.. Arkadaşlıklar dostluklar sohbetler eğer güzel bir ortam bulursanız 10 numara 5 yıldız.. Ama fena bağımlılık.. Bende uyarayım :)

  16. Aynen arkadaslar bnde 60 kaleye yaklastii tabi multi hesaplarimda var tr1 i biraktim ama oyunu burakamadimm

  17. Bnde 50 kalelik bir hesap biraktim,, yukaridaki giyotin ismini verenlerin hepsi arkdsimdir,, oyundaki bazi eksiklikler ve oyunu yasam tarzi olarak benimseyen insanlar bzi oyundan soguttu ve biraktik,, aman diyim cok tehlikeli oyun birakmak cok zor.,, dikkat edin… ;)

  18. Tr1 de oynuyorum giyotin bir zamanlar üye dahi kabul etmiyordu çok kibirliydiler şimdi parçalanıyorlar halukhocayı ben sıfırlayacam ender bu oyunun profu :) )

  19. SELAM MUSTAFA BEY SIZE BISI SORCAM BEN TELEFONDAN INTERNETE GIRDEGIMDE HERANGI BI VIDEO IZLICEM ZMN ADOBE READER YUKLEIN DIYO BEN APP STOREDEN BAKTIM BISI ANLMADIN PROGRAMDAN BI FIKRINIZ VARSA SOLERSENIZ SEVINIRIM :D

  20. Ömrümü yedi bu oyun benim uzun sure oynadim tavsiyem bulasmayin ama bitaktim cok sukur sabahlara kadar gake ve op planlamakta cabasiii giyotin foreverrrr :) )

  21. Hic bulasmayin derim :) her klan kendince iyi ama digerleri kötüdür, düşman görülür.
   Baslarda cok vakit almiyor dedigimiz oyun geceleri uykusuzluga, sabah kalkar kalkmaz telefonu elimize almamiza, misafirlikte bile teli elden birakmamaya e bir sure sonra insanlarin garip bakis ve sorularina maruz birakiyor. Emek verilmis tanitilmis oyun ama beddua almanizi istemem mustafa bey:) eskilerin hepsi oyunu birakmaya calisiyor su an, kaldirin bence bu tanitimi:))
   İyi seneler

  22. Pes serileri neden app Store de yok

   • Hahaa ben oynuyor um bırakamadım:))

  23. Evet çok bağımlılık yapıyor
   Tr 2 de jon Türkler klanında olanlar ben yeniçeri 14 kalem var gecen savaşta askerler feci gitti

  24. Bu oyungercekten super benim hayatimi degistirdi guzel yanlarida var bir suru dost kardes ediniyorsun ailesi gibi oluyor insanin ayni ekipteki kisiler ama kotu yani sosyal hayatin sifirlaniyor geceleri uykusuz kaliyorsun elinden telefonu dusuremiyorsun sadece oynamakta yetmiyor telefonda konusuyorsun ne bileyim insanlar birbirini kirabiliyor kufur falan benden tavsiye yinede kesinlikle baslamayin
   Bordoya slm tr1-2 cilginturk

  25. Tr1 de 42 kale ve Tr2 de 18 kalem var. Oyunu devretmek istiyorum. İlgilenen arkadaslara uygun bir fiyat karşılığı verebilirim.

  26. İlk ciktigindan beri oynuyorum ve bordobereliler klanindayim hala …bu oyunu oynayacaksiniz iyi dusunun uykusuz kalabilirsiniz cok bagimlilik yapiyor oyunun en guzel tarafida cokk iyi cevre ediniyorsunuz benim bircok kardesim oldu mesela:)) hala oyunda aktifim ve bizim ekip ne zaman birakirsa o zaman bitecek oyun!

  27. Yukarda yazan arkadaşların nicklerinden neredeyse hepsini taniyorum kimisinden kale aldim kimisi ise benim dostumdur…oyun oyun olmaktan cikti ne yazik ki cok buyuk fanatizim yaratiyor …oyunun ilk oynayanlarindan biri olarak turan turk birligi klani dagildiktan sonra bordobereliler klaninda can dostlarimla oynuyorum bu oyunu,dostlarim olmasa coktan birakmistim buradan wakitsize,king arthura,matmana,yakup cemile selam olsun..!

  28. Fena bagimlilik yapiyor nerden bulastim bu oyuna

  29. haci bunu bir turlu bilgisera indiramadim yardimci olurmusunuz indiriyorum birşeyler saçmaliyor

  Trackbacks/Pingbacks

  1. Clash of Clans | İncelemeleriniz (Beta) - [...] of Clans, Kingdoms of Camelot: Battle for the North ve Lords and Knights gibi eski çağı ele alan bir tür strateji ...
  2. Kingdoms of Camelot: Battle for the North | İncelemeleriniz (Beta) - [...] bu oyun ilginizi çekerse o zaman bir de Lords & Knights‘a bir [...]
  3. Celtic Tribes | İncelemeleriniz (Beta) - [...] geçenlerde Lords and Knights ismindeki bir oyundan bahsetmiş, geçmişte OGame ve Travian tarzında tarayıcı tabanlı oyunlar [...]
  4. Candy Crush Saga | İncelemeleriniz (Beta) - [...] aylarda sırf inceleme için başladığım ve fazla oynamadan bırakmayı düşündüğüm Lords & Knights oyununa bazı takipçilerimizin dayanılmaz ısrarları nedeniyle ...
  5. War Kingdoms | İncelemeleriniz (Beta) - [...] geçtiğimiz sene Lords & Knights isminde bir strateji oyunundan bahsetmiştim. Bu tip oyunların Clash of Clans‘tan en büyük farkı ...
  6. Clash of Clans iPuçları | İncelemeleriniz (Beta) - [...] bir tür olan (az animasyonlu) ama bol stratejili, daha önce incelemesini paylaştığımız Lords & Knights ve War Kingdoms isimli ...

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>