iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

My Last Cigarette – Son Sigaram

My Last Cigarette – Son Sigaram

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

My Last Cigarette, sigarayı bıraktıktan sonraki sağlığınızı, değişimleri, maddi manevi kazanımlarınızı gayet tatminkar bir şekilde sunuyor. Sigarayı bıraktıktan sonra kaç tane sigara içmediğinizi geçen zamana göre hesaplayıp bize sunuyor.

Uygulamayla tanışmam 15 senelik sigara alışkanlığıma son vermemle başladı ve kısa bir süre sonra her gün uygulamaya girme ihtiyacı hissettiğimi farkettim. Şu an uygulama bana 22 Gün, 18 saat, 15 dakikadır sigara içmediğimi söylüyor. Bu da sizi tekrar başlamamaya teşvik ediyor.

Uygulamaya gelince, uygulamayı açınca bizi hoş bir ekran karşılıyor. Şekillerle bezenmiş bu ekranda tüm bilgilerin ve istatistiklerin görünmesi için öncelikle Menü’deki MLC Settings’ten tüm bilgileri doğru olarak girmemiz gerekiyor.

Bunlar Key Dates altındaki doğum tarihimiz (Date of Birth), sigaraya başlama tarihiniz (Start Date), sigarayı bırakma tarihiniz (Quit Date) ve de Smoking Details altındaki günde kaç adet sigara içtiğiniz (Smoked per day)(1,5 paket içen birisi için 30), ne sıklıkta içtiğiniz (Strength) ve bir paket sigaranın fiyatının ne olduğu (Cost per 20) gibi bilgiler içeriyor. Uygulamayı sizlere anlatırken daha açıklayıcı olmak adına uygulamayı kullanan birisi olarak şu anda bende görünen değerleri de size aktaracağım. Böylece hem uygulama hakkında daha iyi bilgilendirilecek hem de sigarayı bırakmayı düşünen arkadaşlarımız için teşvik olacaktır.

Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra ana ekrana döndüğümüzde en üst satırda çıkan zaman bizim Yaşam Beklentimizin ne kadar arttığıdır. Bu bende şu anda 1 gün 21 saat ve 47 dakika olarak gözüküyor. Bir alttaki barda ise 3 seçenek var. Bunlardan ilki (kurukafa şeklinde olan) dünya sağlık örgütünün istatistiklerine göre bizim sigarayı bıraktığımız günden bu yana meydana gelen sigaraya bağlı ölümlerin sayısı. Bende şu anda 227.800 görünüyor. İkincisi (kırık kalp şeklinde) yine sigarayı bıraktığımızdan bu yana kalp krizi riskinin yüzde kaç azaldığıdır. Bu da ben de %99.2605 olarak görünmekte. Yine akciğer kanseri riskimizi bırakmadan önceye kıyasla yüzdelik olarak veren son değer bu ikinci barda bulunuyor.

Yine hemen solda (Saving) sigarayı bıraktığımızdan bu güne maddi anlamda ne kadar kâra geçtiğimizi gösteren bir çubuk bulunuyor. Bu bende 195,99 TL olmuş bile :)

Ve uygulamanın ortasındaki en gerçekçi bilgileri ihtiva eden grafikler bulunuyor. Bunlar sırasıyla kan sirkülasyonumuz, akciğer sağlığımız, karbonmonoksit oranımız, sigaraya duyulan isteğimiz ve nikotin seviyemizdir. Bu 5 bar çubuk grafik şeklinde dizayn edilmiş ve şu anda sadece kanımdaki nikotin miktarı ve kanımdaki karbonmonoksit miktarı sıfırlanmış durumda. Sirkülasyon ve bağımlılık isteğim ise çok az azalmış durumda. Ne yazık ki akciğer sağlığımda bir değişme henüz yok.

En alt iki barda ise şu anda sigarayı bıraktığımızdan bu yana kaç tane sigara içmediğimizi gösteren ve her saniye artan bir rakam bulunuyor. Bu şuan ben de 455.6052 olarak görünüyor. Ve en sonda her gün sigaranın zararları ile ilgili bir söz çıkıyor. Bugün “Smoking = Yellow Teeth – Sigara içmek dişleri sarartır” yazmışlar ve en üstte menüye girdiğimizde her gün bir başka resim çıkan günlük resim sekmesi çıkıyor, tıpkı ülkemizde sigaraların üstünde paylaşılan resimler ve notlar gibi. Hemen altında Tasarruf (Savings) sekmesi var ve burada maddi olarak günlük, aylık, yıllık ve 25 yıllık kazanımlarınızı gösteren bir bilgi var. Bu bende 1 yıllık 3.022 TL ve 25 yıllık 75.281 TL olarak görünüyor ve hemen altında “Cost” adı altında bizim sigarayı bırakmadan önceki hayatımızda ne kadar zarara girdiğimizi günümüz kuru ile gösteriyor. Bu bende ne yazık ki 47.527 TL olarak görünüyor.

Bundan önceki paylaşımlarımda bu kadar detaylı bir yazı yazmamıştım. Ancak mevzubahis sağlık olunca bunu bir nevi sorumluluk gibi hissettim sanırım. Umarım faydalı olacaktır.

Ben uygulamanın ücretsiz versiyonunu kullanıyorum. Bunun handikapı sadece sizi rahatsız etmeyen reklamlardan ibaret. Ve bu bana haliyle şimdilik yetiyor.

Artı Yanları

 • Uygulama gerçekten sizi bıraktıktan sonra başlamamaya teşvik ediyor.
 • Uygulama ile bilinçli bir şekilde kararınızın faydasını tamamen görüyorsunuz.
 • Uygulamanın arayüzünün çok hoş olması

Eksi Yanları

 • Uygulamanın Türkçe dil desteğinin henüz gelmemiş olması


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  10 Yorumlar

  1. Faydalı bir yazı olmuş. Elinize dilinize sağlık. Sigarayı bırakamayanlar için faydalı bir uygulama.

   • Tesekkurler, umarım faydası olacaktır

  2. Mustafa bey merhaba, tamda sigarayı bırakma düşüncesi içindeyken uygulama ve anlatımınız çok iyi geldi. Bu paylaşımınız için size teşekkür ederim. Ancak merak ettiğim konu bırakabildinizmi yani tekrar başlayıp başlamadığınız.. :)

   • Teşekkürü ve sorunuzu bana değil yazının yazarı olan Onur Bey’e sormak lazım :) Ben hayatım boyunca hiç sigara içmedim :)

    • Onur bey teeşekkürler :) )
     Sorumun cevabını alabilirmiyim ..

     • Rica ederim :)
      Hayir baslamadım ve her yeni gun iyi ki bırakmışım diyorum :)

  3. Uygulama ara yuzu cikmiyor indiremiyorum yardimci olurmusunuz

   • Uygulama an itibarıyla app store’dan kaldırılmıştır. Bende sizin yorumunuz sayesinde öğrenmiş bulunmaktayım. Teşekkürler

    • Ürün tekrar app store içerisinde yerini almıştır, herkesin bilgisine…

     • Evet ürün app store içerisinde mevcut halde bulunmaktadır. Teşekkürler

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>