iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

TuneWiki Lyrics

TuneWiki Lyrics

Daha önce tanıttığımız SoundHound uygulamasında olduğu gibi Müzik uygulamasındaki yabancı şarkıların sözlerini (lyrics) görmek isteyenler için bir de meşhur www.tunewiki.com sitesinin TuneWiki Lyrics isminde bir iOS uygulaması mevcut. Bu uygulama zengin şarkı sözü arşivi sayesinde yüzbinlerce şarkının sözlerini cihazımızda şarkıyı dinlerken hem de senkronize bir şekilde görebiliyoruz.

Özellikle ingilizcesini geliştirmek isteyenler için çok faydalı olacağını düşündüğüm TuneWiki Lyrics uygulamasının kullanımı da oldukça basit. Cihazımızda internet bağlantısı varken uygulamayı açtığımızda karşımıza cihazımızdaki Müzik listemiz çıkıyor. Yani uygulama kendi içinde müzik barındırmıyor, fakat daha önce bu yazımızda paylaştığımız gibi bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz şarkıların sözlerini gösterebiliyor. Ayrıca önce Müzik uygulamasını açıp bir şarkı çalarken de TuneWiki Lyrics uygulamasını başlatıp “Now Playing” seçeneği ile şarkı sözlerini senkronize bir şekilde ekranda görebiliyoruz.

Ekrana bir kere tıkladığımızda şarkı sözleri tam ekran oluyor.

Fakat uygulamanın cihazımızdaki şarkıları tanıyabilmesi için aktif bir internet bağlantısından başka bir gereksinimi de bulunuyor. O da şarkı ve şarkıcı isimlerinin düzgün olması. Yani uygulama bir şarkının sözleri gösterebilmek için önce şarkı ve şarkıcı adını sunucusuna yollayıp sorguluyor, eğer bu bilgiler doğru değilse bulamıyor. Ülkemizde henüz iTunes Music Store açık olmadığı için kullanıcılar mp3′leri farklı kaynaklardan bilgisayarlarına indirip cihazlarına transfer ediyorlar. Genelde de bu şarkıların bilgileri çok düzgün bir formatta olmuyor. Dolayısıyla TuneWiki’nin bu özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, şarkı ve şarkıcı adlarını iTunes’ta elle düzeltmeli, ya da bu yazıda tanıttığımız TuneUp gibi bir program kullanmanız gerekiyor.

TuneWiki Lyrics, sadece Müzik kütüphanemizdeki şarkıların sözlerini göstermekte kalmıyor, bulunduğumuz ortamda çalan herhangi bir şarkının sözlerini de bulabiliyor. Yani uygulamanın hemn SoundHound ve Shazam gibi şarkıları tanıma, hem de tanıdığı uygulamanın şarkı sözlerini gösterme yeteneğini bulunuyor.

Bunun için de sol üst köşedeki menü seçeneğini kullanarak “Song ID” moduna geçmemiz gerekiyor. Örneğin arabada giderken radyoda çalan bir şarkıyı ve sözlerini bulmak için önce ekrandaki büyük yuvarlak düğmeye basarak şarkıyı cihazımıza bir süre dinletiyoruz.

Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi çalan şarkının adı, sanatçı ve albüm kapağı ekranda gözüküyor. Fakat esas olarak o an radyoda çalan şarkı ile birlikte senkronize birlikte şarkı sözleri de ekranda akıyor. Uygulamanın şarkının sadece bir kısmını dinleyerek şarkı sözlerinde tam olarak nerede olduğunu bulması da oldukça güzel ve şaşırtıcı :)

Çok önemli midir bilemiyorum ama uygulama çoğu Türkçe şarkıyı da tanıyor. Fakat çoğunun şarkı sözünü bulamıyor. Yaptığım bir çok testte çoğu Türkçe şarkınının sözünü bulamadı. Sadece aşağıdaki gibi Tarkan’ın bir şarkısının sözlerini buldurabildim.

Son olarak ne kadar başarılıdır bilinmez, uygulamanın şarkı sözlerini 40 farklı dile tercüme etme özelliği mevcut :) Gerçekten birileri tek tek bu tercümeler ile uğraşıyor mu yoksa direkt Google Translate mi kullanılıyor tam emin değilim ama bence herşeyin orijinali güzel.

Artı Yanları

 • Ücretsiz. (Fakat reklamlardan kurtulmak için uygulama içi alım mevcut)
 • Çoğu yabancı şarkıyı tanıyor ve şarkı sözlerini gösteriyor.

Eksi Yanları

 • Universal değil ve iPad’e özel bir versiyonu da bulunmuyor.
 • Uygulamanın Türkçe bir ara yüzü bulunmuyor.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

 

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  Bir Yorum

  1. Bunu kullanmayı düşünürüm çünkü ne olduysa soundhound lirik vermeyi kesti. Ana gorevini yapıyor ama lirik bulmuyor.

  Trackbacks/Pingbacks

  1. musiXmatch lyrics player | İncelemeleriniz (Beta) - [...] merak edip bakmışlığımız olmuştur. Sözlere kolayca erişebilmemiz için App Store’da TuneWiki gibi bir çok uygulama mevcut. Fakat çoğu sadece ...

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>