iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

TuneUp Mobile

TuneUp Mobile

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Bildiğiniz gibi App Store’da, SoundHound, Shazam ve MusicID gibi bolca şarkı tanıma uygulamaları var. Dolayısıyla aslında bir taneye daha ihtiyaç yok gibi gözüküyor. Fakat geçenlerde App Store’a çıkan TuneUp Mobile’ın özel birkaç durumu olunca, kısaca bu uygulamadan da bahsedeyim istedim :)

Öncelikle TuneUp Mobile’ın diğer rakiplerinden en önemli farkı ücretsiz olmasına rağmen reklam içermemesi. Ayrıca uygulamanın paralı bir versiyonu da yok. Gelir modeli de zaten yazının sonunda detaylı bahsettiğim gibi çok farklı.

Fakat TuneUp Mobile’ın en çok dikkatimi çeken yönü, rakiplerine göre yerli parçaları daha yüksek oranda tanıması. Bildiğiniz gibi bu tip uygulamalar hep yabancı oluyor. Bu yüzden de özellikle İngilizce şarkıları çok iyi tanıyorlar. Fakat iş yerli şarkıları tanımaya gelince başarı oranı düşüyor.

Fakat TuneUp Mobile, yabancı parçaları tanıma konusunda olduğu kadar yerli parçalarda da oldukça başarılı. Özellikle çeşitli yerli radyo kanallarıyla yaptığım testlerde çok iyi sonuçlar aldım. Hatta özellikle türküler çalan radyo kanallarını seçtim. Koro halinde söylenen ve Türk Halk Müziği kategorisindeki “Karahisar Kalesi” isimli şarkıyı bile tanıdı :)

Peki bu uygulamayı nasıl kullanıyoruz? Uygulamanın arayüzü ve kullanımı, rakiplerinde olduğu gibi oldukça basit ve kolay. Tek yapmamız gereken ekranın altındaki “Listen” (Dinle) seçeneğine tıklayarak, o an bulunduğumuz ortamdaki müzik kaynağına cihazımızı yaklaştırmak. Eğer müziğin sesi çok açıksa ve ortamdaki diğer sesleri bastırıyorsa cihazı yaklaştırmanıza gerek yok. Fakat uygulama dış ortamdaki sesi ne kadar iyi duyabilirse o kadar iyi sonuç veriyor.

Bu tip uygulamalar herhangi bir şarkıdan yaklaşık 5-10 saniyelik bir bölüm kaydederek internet bağlantısı üzerinden sunucularına gönderiyor. Bu sunucular da gönderdiğimiz kısmı hızlıca analiz ederek ve veritabanlarındaki şarkılar ile karşılaştırarak hangi şarkıya ait olduğunu tespit ediyor. Sonra da hemen sonucu bize dönüyor. Yani şarkıyı dinlemeye başladığımız andan itabaren maksimum 30 saniyede sonucu görüyoruz. (Tabii şarkıyı tanıyabilirse.)

Tabii tanıma işlemi sadece harici mikrofon yardımıyla olmuyor. Örneğin daha önce tanıttığımız TuneIn Radio gibi bir müzik uygulamasında çalan şarkıyı da bu uygulama ile bulabiliyoruz. Bunun için de yapmamız gereken müzik uygulamamız açık ve arka planda çalışıyorken TuneUp Mobile’ı açmak.

Uygulama sayesinde ismini bilmediğimiz ama hoşumuza giden şarkıları not almış oluyoruz. Hatta izin verirsek, detay ekranında ilgili şarkıya nerede bulduğumuz da harita üzerinde işaretlenmiş oluyor. iTunes Music Store’da olan şarkılardan da ufak bir parçasını, uygulama içerisinden dinleyebiliyoruz. (Eğer iTunes Music Store ülkemiz kullanıcılarına açık olsaydı, buldurduğumuz şarkıyı hemen satın alıp indirebilecektik te. Artık bunun için biraz daha beklememiz gerekecek :)

Yerli parçalarda hiç denk gelmedim ama yabancı parçaların bazılarında şarkı sözleri (lyrics) de gösteriliyor. Tabii SoundHound‘da olduğu gibi canlı olarak akmıyorlar şarkı ile birlikte.

Uygulamanın diğer bir ilginç özelliği de, bilgisayarımızdan transfer ettiğimiz için eksik albüm kapağı olan şarkıları tespit etmesi ve bize söylemesi. Zaten bu uygulamayı yapan firma ile, “TuneUp ile iTunes’ta Şarkılarınızı Kolayca Düzenleyin” başlıklı yazıda daha önce masaüstü (desktop) versiyonunu tanıttığımız  firma aynı. Uygulamanın tamamen ücretsiz olması da bu yüzden.

Tunep Mobile’ı, özellikle radyodan daha çok yerli parçalar dinleyen kullanıcılara kesinlikle öneririm. Zaten masaüstü programı şarkıları tanımada oldukça başarılıydı. Aynı altyapıyı kullandığı için de mobil uygulaması da bu konuda oldukça başarılı.

Artı Yanları

 • Basit ve kullanışlı arayüz.
 • Tamamen ücretsiz. (reklam yok)
 • Yerli parçaları tanımadan çok daha başarılı.

Eksi Yanları

 • Canlı şarkı sözü desteği yok.
 • Türkçe arayüzü yok.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  2 Yorumlar

  1. Muatafa bey allah askina artik şu resme tiklayinca geri donebilme olayini yapin artik malum dokunmatik ekran surekli basa donmek zorunda kaliyoruz…pufft

   • Aslında çoktan yaptık ve yeni versiyonu Apple’a yolladık. Fakat başka nedenlerden dolayı Apple son güncellemeyi kabul etmedi. Şimdi Apple’ın kabul edeceğini düşündüğümüz şekilde uygulamayı tekrar değiştirip yollayacağız.

    Kusura bakmayın :(

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>