iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

The Settlers

The Settlers

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Geçenlerde tanıttığımız Roads of Rome 2 isimli oyunda bahsini geçirince, çok eski bir oyun olmasına rağmen The Settlers’dan kısaca bahsedeyim istedim. Aslında bu oyun kısaca bahsedilecek bir oyun değil. Çünkü oldukça detaylı bir strateji oyunu. Zaten iPhone ve iPad öncesi bilgisayarlarımızda oynadığımız eski ama zamanının popüler bir oyunu. Sonrada iOS platformuna da port edilmiş. (The Settlers’ın tarihçesi için bakınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Settlers)

App Store’daki Settlers oyunu, PC’deki “The Settlers IV” baz alınarak geliştirilmiş ve de  Romalılar, Vikingler ve Mayalar olmak üzere 3 adet ırk bulunuyor. Her ırkın da kendine has bazı özellikleri bulunuyor.

Settlers’da amaç kaynakları iyi planlayarak güçlü bir ordu oluşturmak ve düşmanları yok etmek. Güçlü bir ordunun oluşturulabilmesi için de bol kaynak (odun, taş, yiyecek, kömür, demir, altın, vs.) toplayıp bunlardan sağlıklı çalışan bir üretim hattı kurmak gerekiyor. Örneğin askerler için gerekli kılıçları yapabilmek için madenlerden demir cevheri çıkarmak gerekiyor. Fakat demir cevheri çıkaran madenciler balıkla besleniyor. Ayrıca demiri cevherini işleyebilmek için kömüre ihtiyaç oluyor. Kömür madencileri ise ekmek yiyor. Ekmek pişirmek için ise çiftlikten, fırına kadar bir çok binaya ihtiyaç duyuluyor.

Oyundaki tüm binaları yapabilmek için ise anahtar kaynaklar odun ve taş. Ağaçlardan odun elde edebiliyoruz fakat binalarda kullanabilmek için bu odunları keresteye çevirmek gerekiyor. Ayrıca ağaçlar bitmesin diye ormancıya tekrar ağaç ektirtmek gerekiyor.

Ayrıca bina sayımız arttıkça malzemeleri taşımak ve inşaatlarda çalışmak üzere bir çok işçiye ihtiyacımız oluyor. Bu işçileri de oteller yaparak buluyoruz. Oyundaki işçeleri seçip bir yere yönlendirme mantığı yok. Biz iş emrini verdiğinizde onlar otomatik hareket ediyor ve çok şirin bir şekilde çalışıyorlar. Ancak işçilerin ve ustaların sayısınız arttırıp azaltabiliyoruz.

Fakat madencilere ve askerleri seçip bir yere gitme emri verebiliyoruz. Askerler de düşman görünce otomatik saldırıyor. Bir savunma kulesi/kalesi ele geçirildiği anda da o kulenin belli bir çapındaki alan bizim oluyor ve etrafta bulunan düşman binaları otomatik yıkılıyor. Bu yüzden savunma kuleleri önemli.

Oyunda daha bir çok detay var. Fakat genel hatlarıyla oyunun mantığı yukarıdaki gibi. PC versiyonunu uzun süre zevkle oynadım. App Store’a gelince de iPad’imle oyunun tekrar bitirdim. Hatta arada başka güzel bir oyun bulamayınca yeniden yükleyip oynarım :) Keşke online versiyonu olsa da gerçek rakiplerle kapışabilsek.

Artı Yanları

 • Çok şirin karakterleri var. Tasarımı da oldukça güzel.
 • Oyun detaylı olduğu için hemen bitmiyor. Uzun süre oynayabilirsiniz.
 • Strateji sevenler için harika bir oyun. Çünkü çok iyi planlama yapmak gerekiyor.

Eksi Yanları

 • Universal değil. iPhone ve iPad versiyonlarını ayrı ayrı satın almak gerekiyor.
 • Online multiplayer özelliği yok. Yani internet üzerinden başkaları ile savaşamıyoruz.
 • Oyunun öğrenme süreci uzun. Türkçe olmaması da işi zorlaştırıyor. Fakat deneme yanılma ile öğrenmek çok zor değil.
 • Eski bir oyun ve artık güncellenmiyor. Ayrıca fiyatı da az değil.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=6XsLoy_XwgY&w=480&h=360]

Bu arada oyun aşağıda görüldüğü gibi paralı, ama dileyenler satın almadan önce bu linkteki ücretsiz versiyonu deneyebilirler.

iPhone:


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

iPad: 


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>