iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Drafts

Drafts

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Drafts, hızlı notlar almanızı ve ardından bu notlara ulaşmanızı sağlıyor. Ayrıca Drafts, sosyal ağlardan yapılacak listesi uygulamalarına kadar, pek çok uygulamaya notlarınızı gönderebiliyor.


Drafts, oldukça basit ve elverişli bir uygulama. Temel işlevi hızlı ve kısa notlar almak olan uygulamanın asıl güzelliği ise bu notları paylaşabiliyor olması. iPhone ve iPad versiyonları ayrı olarak satılan uygulamanın her iki versiyonunu da denedim. iPad uygulamasının uzun yazılar için biraz daha uygun olması dışında aralarında önemli bir fark yok. Bu sebeple, incelememde uygulamayı genel olarak ele alacağım.

Uygulamanın basit bir arayüzü var. iPhone da sadece dört adet buton bulunuyor. Bunlar (1) yeni not oluşturma, (2) eski notlara göz atma, (3) arama ve (4) paylaşma butonları. Drafts ile yazdığınız notlar otomatik olarak kayıt ediliyor. Uygulamayı her açtığınızda yeni notlar için hazır boş bir sayfa ile karşılaşıyorsunuz. Bu durum hızlı birşekilde not almayı kolaylaştırıyor. Eski notlara ulaşmak için ise ilgili butona bastığınızda klavye kayboluyor ve eski notlar geliyor.

Arayüz oldukça basit, ancak kullanışlı ve göze hoş görünüyor. Dilerseniz görünüm ile ilgili bazı detayları (yazı tipi, arkaplan rengi, vs.) ayarlardan değiştirmek mümkün.

Uygulamanın iPad arayüzü

 iPad arayüzü biraz daha kalabalık ancak yine de oldukça sade. iPad de yazarken yıldız, tırnak işareti gibi işaretlere kolayca ulaşmak mümkün. Uygulama markdown desteklediğinden bu sayede biçimli yazıları kolayca yazabiliyorsunuz. Kısaca örnek vermek gerekirse, kalın (bold) yazı yazmak için kelimenin başına ve sonuna 2 yıldız koymanız yetiyor (**kalın**).


Ardından yazdığınız biçimli yazıyı birçok uygulama ile paylaşmak mümkün. Yazıyı Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine gönderebilirsiniz veya Things gibi popüler yapılacak işler (To Do) uygulamalarına. Paylaşım listesi oldukça zengin: Evernote, Dropbox, Mesaj uygulaması, Takvim uygulaması, Pages ve Omnifocus bu uygulamalar arasında. Uygulamanın en önemli özelliği de bu paylaşım kabiliyeti. Aklınıza gelen bir sözü anında kaydedip canınız istediği zaman düzenleyip kolayca Facebook’a yollamak veya e-posta olarak yollamak çok basit.

Uygulamanın amacı bir müsvette defteri olmak, bu sebeple de genel olarak not yazıp ardından onlara ulaşmak için kullanmayı düşünüyorsanız bu uygulama çok uygun olmayabilir. Uygulama daha çok notlar için geçici bir yer olarak düşünülmüş. Çok sayıda not olduğunda onları bulmak zorlaşıyor.
Eğer Drafts’ı hem iPad hem de iPhone da kullanacaksanız ücretsiz bir hesap ile notların iOS cihazlar arasında senkronize olmasını sağlayabiliyorsunuz.

Eğer benim gibi aklınıza sık sık birşeyler geliyorsa ve bunları bir yere yazıp ardından da ait daimi ikametgahlarına kolayca göndermek istiyorsanız Draft bu anlamda en güzel uygulamalardan biri. Beraber çalıştığı uygulama ve servisler oldukça geniş olması uygulamanın kullanım alanını da önemli ölçüde genişletiyor.

Artı Yanları

 • Basit ve kullanışlı arayüz.
 • Uygulama açılır açılmaz hızlı not alabilme.
 • Geniş uygulama ve servis desteği.
 • iPad versiyonunda biçimli yazı yazmanın kolaylığı.

Eksi Yanları

 • iPad ve iPhone versiyonlarını ayrı ücretlendirilmesi. (Universal olmaması)
 • Not sayısı arttıkça hafıza saklanan notları taramanın zor oluşu.

iPhone:


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

iPad:


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>