iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Doodle Jump

Doodle Jump

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

App Store’un en eski ve popüler oyunlarından bir tanesi de Doodle Jump isimli bir oyun. Özellikle ilk çıktığı dönem çok popüler olmuş ve Angr Birds kadar yaygın olmasa da milyon indirme rakamlarına ulaşmıştı. Halen de aylık yaklaşık 300 bin satış rakamı varmış.

Doodle Jump, geçenlerde güncellenince ve yeni özelliklere kavuşunca, özellikle yeni iPhone kullanıcıları ve oyunu uzun zamandır oynamayan eski kullanıcılar için kısaca paylaşayım istedim :)

Doodle Jump’ın, isminden de anlaşılacağı üzere kareli bir defter sayfası üzerine çalakalem çizilmiş gibi bir tasarımı var. (İngilizce doodle; “dalgınken kağıt üzerine birşeyler çizmek” anlamına geliyor.) Dolayısıyla çok basit bir görünümü var. Fakat bu görünümüne rağmen karakterler ve görseller oldukça başarılı.

Oyundaki amaç da karakterimizi mümkün olduğu kadar yukarı çıkarmak. Bunu yaparken de aşağıya düşmememiz veya yaratıklara çarpmamız gerekiyor. Tabii oyundak yaratıkları öldürmek için silahımız ve yukarılara daha kolay bir şekilde çıkabilmek için çeşitli yardımcı araçlarımız oluyor. Ayrıca oyunu farklı farklı atmosferlerde (arkaplan) ve farklı yaratıklara karşı da oynayabiliyoruz.

Oyunun son güncellemesindeki en büyük değişikliklerden bir tanesi yeni eklenen Ninja teması. Tabii bunların yanında yeni yaratıklar, ay tuzağı gibi yeni engeller ve de para (coin) gibi şeyler de var.

Oyunda topladığımız paralar (coins) ile Store’dan oyunda bize fayda sağlayacak çeişitli power-ups’lar satın alabiliyoruz. Örneğin “Shadow”, yaratıklara görünmeden ve yakalanmadan geçmemizi sağlıyor. Eğer mevcut coin’lerimizi Store’dan birşey satın almamız yetmez ise, “Uygulama İçi Alım” ile de coin satın alabiliyoruz.

Bu arada oyunun eski kullanıcıların da iyi bildiği gibi bir multiplayer özelliği var. Bu sayede Game Center üzerinden ister arkadaşlarımızla, istersek de rastgele birileri ile Wi-Fi internet bağlantısı üzerinden Doodle Jump oynayabiliyoruz.

İnternet üzerinden başkaları ile kapışabiliyoruz.

Eğer bu tip oyunları seviyorsanız, App Store’un bu klasik oyununu mutlaka deneyin. Özellikle çocuklar bu tip oyunlara bayılıyor. Büyükler de multiplayer özelliğini kullanarak kendilerini sınayabilirler :)

Artı Yanları

 • Basit ama güzel bir arayüzü var.
 • Öğrenmesi ve oynaması oldukça kolay.
 • Multiplayer özelliği çok zevkli.

Eksi Yanları

 • Universal değil. iPhone ve iPad versiyonlarını ayrı ayrı satın almak gerekiyor.
 • Ninja güncellemesi şu an sadece iPhone versiyonunda var.
 • Multiplayer özelliği sadece Wi-Fi üzerinden çalışıyor. Hücresel Veri, yani 3G üzerinden online oynanamıyor.

Bu arada oyun aşağıda görüldüğü gibi paralı, ama dileyenler satın almadan önce bu linkteki ücretsiz versiyonu deneyebilirler.

iPhone:

Doodle Jump


Fiyat:1.99 TRY


Doodle Jump
App Store oyları: (44 oy)
Desteklenen Diller: English
Çıkış Tarihi: 27.03.2009
Boyut: 62.95 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5-iPhone5, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPhone5c-iPhone5c, iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

iPad: 

Doodle Jump HD


Fiyat:27.99 TRY


Doodle Jump HD
App Store oyları: (1 oy)
Desteklenen Diller: English
Çıkış Tarihi: 01.09.2011
Boyut: 155.12 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPad23G-iPad23G, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPadMini-iPadMini, iPadMini4G-iPadMini4G, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>