iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

TEDiSUB – Altyazılı TED Videoları

TEDiSUB – Altyazılı TED Videoları

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Bu uygulama, TED Konuşmalarının (TED Talks) Türkçe altyazılı olarak iPhone ve iPad’e indirilmesini ve/veya izlenmesini sağlıyor. Bilmeyenler için TED, kâr amacı gütmeyen özel Sappling Vakfı’nın sahip olduğu, “Yaymaya Değer Fikirleri” yaymak amacı ile kurulmuş küresel konferanslar serisidir. TED başlangıçta 1984 yılında bir kereye mahsus bir etkinlik olarak düzenlenmiş, fakat 1990 dan itibaren Monterey, Kalifornia’da yılda bir kez düzenlenmeye devam edilmiştir. Detaylı bilgi için : http://tr.wikipedia.org/wiki/TED_Konferansları

İçinde bulunduğumuz yüzyıl insanların fikirlerini değiştirerek hayatlarını degistirebileceklerini göstermiştir. TED Konuşmaları, farklı alanlardaki dahi, uzman, gönüllü, vb. yüzlerce insanın düşüncelerini, yaptıklarını, duygularını paylaştıkları ve bunları konferanslar ve konuşmalar şeklinde internet üzerinden yaydıkları bir platformdur. Uygulama, TED sitesinde (www.ted.com) yayınlanan konuşmalardan altyazılı olanları iPhone ve iPad’e indirilmesini ve/veya izlenmesini sağlıyor.

TED.com’da, ünlü ünsüz yüzlerce konuşmacı tarafından sunulmuş, minumum 3, maksimum da 18 dakikadan oluşan videolar bulunuyor. Konuşmalar ingilizce olmasına rağmen gönüllüler tarafından bir çok video altyazı olarak farklı dillere çevriliyor. Neyse ki bu diller arasında Türkçe de var :) Bu uygulamın en büyük farkı da zaten bu noktada ortaya çıkıyor. TED.com‘daki videolar Adobe Flash tabanlı olduğu için iPhone ve iPad’deki Safari’de izlenemiyor. TED’in kendi resmi bir iOS uygulaması var ama o da altyazı imkanı sunmuyor. Bu uygulama ise altyazıları ile birlikte tüm bu videoları izleme imkanı sunuyor.

Eğer ingilizceniz zayıfsa, uygulamayı ilk yüklediğinizde  sağ üst köşedeki “Options” (Ayarlar) menüsüne tıklayarak, bu menünden “Show talks subtitled in” seçeneğini “Turkish” olarak değiştirmenizi öneririm. Bu sayede sadece Türkçe altyazısı olan videolar listelenecektir.

Uygulamanın diğer bir güzel yanı da videoları uygulama içine indirme (download) imkanı vermesi. Bu sayede sınırsız veya hızlı bir kablosuz ağımız varken izlemek istediğimiz videoları önceden indirip, daha sonra da internet bağlantımız yokken de izleyebiliyoruz.
Ayrıca uygulama, videoların istersek düşük (low) kalitede (SD), istersek de yüksek (high) kalitede (HD) izlememize veya indirmemize imkan veriyor.

Artı Yanları

 • Konuşmaları indirip istediğiniz zaman izleyebilir ve bunu sosyal ağlarınızda paylaşabilirsiniz. Türkçe altyazı (subtitle) desteği benim gibi ingilizcenizin yeterli olmadıgı durumlarda çok faydalı oluyor.
 • Universal.

Eksi Yanları

 • Konuşmaların büyüklüğü ortalama 40-50 MB bulabiliyor. Kotalı internet kullananlar Hücresel Ağ (3G) üzerinden videoları indirirken dikkatli olmalı.
 • Epey bir video Türkçe altyazılı ama uygulamanın arayüzü Türkçe değil.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  6 Yorumlar

  1. Elinize sağlık Ali Bey. Açıkçası bu uygulamayı uzun zamandır http://www.iphoneturkey.com ‘de incelemeyi düşünüyordum ama bir türlü vakit bulamamıştım. Nasip sizeymiş :)

   Ben de kendi cihazımdan aldığım ekran görüntüleri ile yazınıza katkıda bulunmaya çalıştım.

  2. Mustafa bey katkınız olmasa bu yazı bu kadar dolu dolu olmayacaktı. Teşekkür ederim

  3. Satın almak için korkmayın. Cok başarılı ve eğitici bir uygulama. Teşekkürler.

  4. İyi günler,
   Uygulamayı satın aldım.Altyazılı videoları İphone ve iPad de izleyebiliyorum ancak air play ile Apple tv üzerinden izlerken altyazılar görünmüyor. Bunu düzeltebilir miyim?

  5. İzlediğim ilk video bile verdiğim paraya değerdi, daha seyredeceğim bir sürü konuşma olduğunu düşünürsek bu uygulamadan haberdar ettiğiniz için teşekkür etmem gerekiyor.

  6. Sn.Burçin Karslı, Apple TV kullanmadığım için çözümü şu an için bilemiyorum. Bir arkadasımda deneyip tekrar yazacağım.

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>