iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

BeatMaker 2

BeatMaker 2

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı
Her insanın müziğe olan ilgisi, müzikle bir şekilde içli dışlı olduğu muhakkak. Özellikle genç kesimin daha yoğun müzik ile ilgili olduğu ve teknolojinin bize getirdiği rahatlıklarla, enstrümanlar ile uğraşıp sonuç alamayan ama bir şekilde müzikle ilgili olup yaratıcılığını konuşturmak isteyenler muhakkak vardır.  İşte BeatMaker 2′yi alıp almama arasında kararsız kalan bu arkadaşlarımıza fikir vermesi için bir inceleme paylaşayım istedim. Benim de bu tarz merakım daha öncelere dayandığından dolayı, telefonda böyle profesyonel bir uygulamayı görünce fiyatı konusunda tereddüte girmedim. (Fiyatı epey pahalı :) )
 
BeatMaker ‘den biraz bahsedecek olursak, bilgisayardaki programlara göre eksileri artıları tartışılır elbet ama müzik yapımı için temel ihtiyaçları barındıran bir program. Uygulamanın ana menüsünde 3 adet seçenek bulunuyor:
Birincisi Drum Machine, yani müziğin alt yapısı olan “kick snare” gibi ritimsel aletleri bu sekmeden düzenleyebilirsiniz. İkinci seçenek olarak Keyboard Sampler, yani ritmini oluşturduğunuz müziğinizin üzerine melodik sesler ekleyebildiğiniz bölümdür. Üçüncü seçeneği henüzü deneme fırsatım olmadı ama sanırım enstruman bağlayabildiğiniz mixer. Burada da enstrumanınızın sesini kayıt edip, müziğinizle harmanlayabilirsiniz. Birde main adı altında bir seçeneğimiz var. Buna da müziğimize uygulayabileceğimiz geniş çaplı ekolayzer silsilesi demek uygundur.
Drum Machine ekranında tarzımıza göre çeşitli seçeneklerle karşılaşacağız. Her bir seçeneği yüklediğimizde içinde 16 farklı ritim ama aynı tarzın ritimleri olduğunu göreceğiz. Bu alandaki tarzların çeşitliliği tatmin edici nitelikte. Birine girdiğimizde bu 16 farklı parçalara burda çeşitli sample ler eklemek, üzerilerinde oynama yapmak, kayıt eklemek, parçalardan bir veya birden fazlasının sesini kapatıp açmak, susturmak, geriden çalmak gibi birtakım özellikleri mevcut. (Kayıttayken bunlarla oynamanın da farklı bir zevki var).
Keyboard bölümüne gelindiğinde yine karşımıza ne tarz müzik istiyorsak onu seçebileceğimiz çok çeşitli pencere çıkmaktadır. Melodi türümüzü seçtikten sonra karşımıza klavye ve üstte bulunan yatsı bir bar çıkıcak. Bu bardan dilersek melodi değişikliğini hızlı bir şekilde yapabilir, klavyemizi çift kat yapabilir, tuşları uzaklaştırıp yakınlaştırabilir ve klavyenin çeşitli ses tonları ayarlarına, filtrelerine buradan ulaşabiliriz.
Ana menüye geldiğimizde birden fazla açabildiğimiz ritim ve klavye sesleri arasında geçiş yapabilir, silebilir ve eklemeler yapabilirsiniz. Yukarıda bulunan barın başındaki seçeneğe girerek çaldığınız ritimleri, melodileri buradan kontrol edebilir, taşıyıp silebilir, ekleyebilir, üzerinde çeşitli düzeltmeler yapabilirsiniz. En önemli bölümlerden biri aslında burasıdır. Çünkü altta bulunan barda, müziğinizin wav olarak çıkışını almanız mümkündür. Programın hangi bölümünde olursanız olun sol altta sizi yalnız bırakmayacak olan bir seçenek mevcuttur. Buradan müziğinizi dinleyebilir, başa sarıp metronom ayarlarını yapabilir, şarkıya ne zaman başlayacağınızı, bpm ayarlarını ve kayıt ayarlarını yapabilirsiniz.
Yukarıdaki sekmelerin ikincisinde: oluşturduğunuz seslerin ekolayzerını, üçüncü sekmesinde ses kaydedip hazır kayıtları ekleyip üzerinde düzenlemeler yapabilmeyi, dördüncü sekmesinde DropBox dosya paylaşımı, Filezilla’yı bilgisayarınıza yükleyip, file transfer sekmesi ile yine dosya paylaşımı gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. Son sekmede ise; yeni proje oluşturabilme, projenizi kayıt edip başka bir zaman tekrar ulaşabilme gibi seçenekler yer almaktadır.
Benim uygulamayı beğenmemin sebebi, biraz genelleme olacak ama böylesine zengin içerikli bir uygulamanın bilgisayar başında değilde telefonda olması, doğal olarak taşınabilirlik kazanması ve bilgisayardaki gibi çeşitli farklı aletlere (örneğin: mikrofon ses kartı gibi) gerek kalmadan telefon ve kulaklığınız ile müzikler çıkarılabilmesi benim için en önemli unsurdu.
Sonuç olarak kapsamlı bir program olmakla beraber vakit bulabilenlerin, müzikle uğraşmak isteyenlerin satın alıp kullanabileceği kalite kokan uygulamalardan biri olmuş.

Artı Yanları

 • Yeteneğinize göre çeşitli enstrumanlara gerek duymadan sadece programla yapılabilen müzikler.
 • Sanatsal bir şey değil de daha günümüz tek düze ritimli beat’ler yapmak için en uygunu.
 • Universal olması

Eksi Yanları

 • Uygulamayı rahat kullanabilmeniz için biraz stüdyo bilgisi gerekli.
 • Uygulamanın iPone’da simgelerin mecburi küçüklüğü. (sırf bu uygulama için iPad alacağım).
 • Uygulamanın Türkçe desteği olmayışı. (GarageBand Türkçe)
 • Uygulamanın sitesinde ki kullanım klavuzunun Türkçe destekli olmayışı.
 • Güncellemenin çok nadir oluşu.

BeatMaker 2


Fiyat:79.99 TRY

Bu uygulama hem iPhone, hem de iPad için tasarlanmıştır.
BeatMaker 2
App Store oyları: (10 oy)
Desteklenen Diller: English
Çıkış Tarihi: 06.02.2011
Boyut: 744.05 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPad23G-iPad23G, iPhone4S-iPhone4S, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone5-iPhone5, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPadMini-iPadMini, iPadMini4G-iPadMini4G, iPhone5c-iPhone5c, iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  3 Yorumlar

  1. Görtü itibariyle garageband daha iyi gözüküyor. Free versiyonu var mı denemek için?

   • Free versiyonu malesef bulunmuyor. Garageband da var bende. Ama garageband bence daha sanatsal bir uygulama ve daha basit geldi bana. Senin yaptigin müziği bir başkasida rahatlikla yapabilir korkusu oluşuyor insanda :)

    • işte Garageband ın o kolaylığı çok hoş ve yani amatör olsan daçok mükemmel şeyler oluşuyor

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>