iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Exif Wizard

Exif Wizard

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Çektiğimiz fotoğrafların Exif bilgilerine ulaşabildiğimiz, haritada çekildiği yeri görebildiğimiz ve bu bilgileri paylaşabildiğimiz bir uygulama.

Herkesin bildiği gibi iPhone veya iPad ile cihazımızdaki fotoğrafları sadece görüntüleyebiliyor, fotoğraflarla ilgili detaylı bilgilere ulaşamıyoruz. Exif Wizard isimli uygulama sayesinde, çektiğimiz fotoğraflarla ilgili birçok bilgiye ulaşabiliyor, aynı zamanda bu bilgileri kolayca paylaşabiliyoruz.

Uygulama açıldığında, ilk olarak cihazımızdaki albümler görüntüleniyor. Bu albümler içerisinde dilediğimize girip, bir fotoğraf seçtiğimizde, bu fotoğrafla ilgili exif bilgileri açılıyor. Exif Bilgileri ile kastedilen; Fotoğrafın çekildiği tarih, diyafram, enstantane, iso değerleri, çekildiği cihaza ile ilgili bilgiler, pixel olarak ölçüleri, çekildiği yerin harita bilgileri (koordinat, altitude vs) , diskte kapladığı alan (megabayt olarak) vb. bilgiler.

 Aynı ekranda ”Mail” ve ”Map” şeklinde iki seçenek daha bulunuyor. Mail seçeneği ile, exif bilgilerini, haritadaki koordinatları ile birlikte dilediğimiz bir email adresine gönderebiliyoruz. Gönderme işlemi sırasında, fotoğrafın orjinalini de gönderdiği için, karşınıza fotoğrafa isim vermenizi sağlayan bir ekran çıkıyor. Buraya bir isim giriyor ve maili göndermiş oluyoruz. Map seçeneği ile fotoğrafın haritadaki yerini normal ve hybrid modda görüntüleyebiliyoruz. Harita modu, uygulamanın içinde açılıyor. Sağ üst köşede yer alan ”Maps App” butonuna tıklayarak, aynı konumlandırmanın iPhone ile gelen ”Maps” (Harita) uygulamasında yapılmasını da sağlayabiliyoruz.

Uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bir de uygulamanın 1.99$’a satılan ücretli bir versiyonu var. Ücretli versiyonda yukarıda yazdıklarıma ek olarak, ftp’ye fotoğraf yükleme, albümler arasında daha kolay gezinme vb. özellikler mevcut. Ama ücretsiz versiyonun ihtiyacı karşıladığını düşünüyorum.

Ücretsiz versiyon, iOS 4.2 ve sonrasına yüklenebiliyor. Ücretli pro versiyon ise iOS 5.0 ve sonrasına yüklenebiliyor. Bazı kullanıcıların “Çektiğimiz fotoğrafların tarihini nasıl göreceğiz?” şeklinde sorularını görünce paylaşayım istedim.

Artı Yanları

 • Uygulamanın en güzel yanı, her bir fotoğrafın haritadaki yerini tekil bazda görebilmemiz. iPhone’la standart gelen özelliklerde bu mümkün değil.
 • Uygulamanın kullanımı çok basit

Eksi Yanları

 • Uygulamada bir fotoğrafın Exif bilgilerini görüntüledikten sonra, başka bir program geçiş yapıp tekrar geri döndüğümüzde, aynı ekran gelmesi gerekirken, programın açılış ekranı açılıyor. Yani multitasking desteği yok.
 • Bir de uygulamayı ilk kullanırken ingilizce yardım popupları çıkıyor arka arkaya. Gerçi daha sonra çıkmıyor ama başlarda rahatsız edici olabiliyor.
 • Türkçe arayüz desteği yok ama yine de iş görüyor.

Exif Wizard


Fiyat:ÜCRETSİZ


Exif Wizard
App Store oyları: (1 oy)
Desteklenen Diller: English
Çıkış Tarihi: 25.08.2010
Boyut: 0.97 MB
Desteklenen Cihazlar: iPad856-iPad856, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPad23G-iPad23G, iPhone6-iPhone6, iPadMini3-iPadMini3, iPad834-iPad834, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPad75-iPad75, iPhone11Pro-iPhone11Pro, Watch6-Watch6, iPadMini4-iPadMini4, iPhoneXS-iPhoneXS, iPadPro-iPadPro, iPadAir2-iPadAir2, iPad76-iPad76, iPadThirdGen4G-iPadThirdGen4G, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadFourthGen4G-iPadFourthGen4G, iPodTouchFifthGen-iPodTouchFifthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone7-iPhone7, iPad74-iPad74, iPad73-iPad73, iPadMini4G-iPadMini4G, WatchSECellular-WatchSECellular, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPad2Wifi-iPad2Wifi, iPhoneSE-iPhoneSE, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPad72-iPad72, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadPro97-iPadPro97, Watch4-Watch4, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPad812-iPad812, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPhone6s-iPhone6s, iPadProCellular-iPadProCellular, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPhone12-iPhone12, iPhoneX-iPhoneX, WatchSE-WatchSE, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPhone5-iPhone5, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPadThirdGen-iPadThirdGen, iPadMini-iPadMini, iPadAir-iPadAir, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPad612-iPad612, iPhoneXR-iPhoneXR, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPad611-iPad611, iPad71-iPad71, iPadFourthGen-iPadFourthGen, iPhone5s-iPhone5s, iPadAirCellular-iPadAirCellular, Watch6Cellular-Watch6Cellular, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPhone4S-iPhone4S, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPadAir4-iPadAir4, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular, iPadMini5-iPadMini5, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPad878-iPad878, Watch5-Watch5, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone5c-iPhone5c, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone8-iPhone8, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPhone11-iPhone11

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  3 Yorumlar

  1. Çok güzel bir uygulama, telefonumda 2005 yılında başka telefonla çektiğim resimler vardı. 2005:10:15 Nokia n-70 yazıyor.

  2. Bilgilendirme icin tesekkurler :)

  3. İnternete bağlı olmadığımız halde nasıl oluyorda bu program resim çektiğimiz yeri belirleyebiliyor anlayabilmiş değilim

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>