iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Dark Knight Rises

Dark Knight Rises

Yazar
Yorumcular
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

Elimden geldiğince size, Christopher Nolan’ın harika filmlerinden biri olan Dark Knight Rises’ın filmle birlikte App Store’da görünmeye başlayan oyunu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Şu anki fiyatı 6.99 dolar olan uygulamanın, boyutu 819 MB. Tabii ki uygulamanın ham hali bu boyutta, oyunu yükledikten sonra kapladığı alan 16 gb’lık iphone ve ipad kullanıcıları için önem arz ettiğine inandığım için belirtmek istiyorum. 1.4 GB’lık bir alana gereksinim duyuyor.

Oyunu ilk açtığımda grafikler dikkatimi çekti. Yüksek seviyede diyebileceğimiz grafikler sunuyor. Oyunun senaryosu ise bunu oynadıkça sizde göreceksiniz, filmle birçok noktada benzerlik taşıyor. Gameloft herzamanki gibi birçok açıdan farklı bir oyun ortaya koymuş. Oyunun diğer oyunlara göre uzun olduğunu ve farklı bir oynanış şekli ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Oyun pahalı olmasına rağmen buna değecek kadar uzun ve zevkli diyebilirim. Birçok oyunda uygulama içi satın almak zorunda bırakılabildiğimiz bu dönemde, çok rahat söyleyebilirim ki bu oyunda çok rahat bir şekilde bonus puan toplanabiliyor.

Ve istediğimiz özellikleri tech shop bölümünden rahatça alabiliyoruz. Oyunun diğer bir artısı Batman’in filmde kulladığı araçları oyunda kullanabilmemiz, ve de bu araçları modifiye edebilme özelliği bize sunulmuş. Kısaca değinmemiz gereken başka bir husus daha var. Hack sistemi denilen bir sistem kullanılmış. Oyunun bazı bölümlerinde bunları çözmemiz gerekiyor. Çok zor olmasa da iyi düşünülmüş.

Karakterlere değinmek gerekirse oyunda iki ana karakter var. Batman ve Bane. Amacımız Bane’in ordusunu durdurmak. Oyunda filmde gördüğümüz Selina (Kedi Kadın) karakterini kısa süreliğini görebileceksiniz. Dövüştüğümüz karakterler, yani Bane’in ordusu arasında farklı seviyede dövüşebilen askerler bulunuyor. Örnek vermek gerekirse bir sniper’ı rahat bir şekilde öldürebilirken, bazı askerleri de (elinde bıçaklı ve demir sopalı diyelim) sniperlara nazaran biraz daha zorlanabilirsiniz. İsterseniz direkt dövüşebilir, isterseniz çatıların üstünde dolaşıp suikast şeklinde arkadan boğazını sıkarak yada çatılardan üstüne atlayarak belirlediğiniz şekilde yöntemler deneyebilirsiniz.

Oyun bittikten sonra ise free roaming sizi bekliyor. Tadına doyamazsanız, serbest bir alanda istediklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizleri sıkmamak için uzun olabilecek bir incelemeyi, özetlemeye çalıştım. Herkese tavsiye ediyorum ama Batman hayranlarının kesinlikle indirmesi gereken bir oyun olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Herkese iyi oyunlar.

Artı Yanları

 • Senaryo uzun ve filmle benzerlikler taşıyor.
 • Grafikler çok iyi. FPS (Frame Per Second) fazla düşmüyor.
 • Puzzle (bulmaca) kutuları farklı bir oynanış sunuyor. (Hack Sistemi)
 • Farklı yöntemler kullanarak oyunu bitirebilme.
 • Araçları kullanabilme ve modifiye etme.

Eksi Yanları

 • Bazen oyundan atıyor yani çökme (crash) oluyor.
 • Filmdeki ses efektleri kadar oyundaki seslere özenilmemiş.
 • Kamera açısı oyun içerisinde sorun çıkartabiliyor. Dövüşürken kendinizi göremediğiniz dar bir açıyla karşılaşabilirsiniz.


Fiyat:


App Store oyları: ( oy)
Desteklenen Diller:
Çıkış Tarihi: ..
Boyut: 0 MB
Desteklenen Cihazlar:

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  3 Yorumlar

  1. Elinize sağlık. Epey uğraşılmış ve oyunla ilgili tecrübelerin güzelce aktarıldığı bir inceleme olmuş.

   • Teşekkürler.Yazının başında da dediğim gibi elimden geldiğince paylaşmaya çalıştım.

  2. Çok akıcı bir inceleme olmuş. Oyunu oynamama rağmen keyifle okudum. Ayrıca oyunun artı eksi yanları eksiksiz bir şekilde yansıtılmış. Tebrik ederim.

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>