iPhone ve iPad App Store iOS uygulama incelemeleri

Wikiloc

Wikiloc

Yazar
 • Uygulamanın Tasarımı
 • Uygulamanın Özellikleri
 • Uygulamanın Fiyatı

İnceleyeceğim programın öncelikle basit bir tanımını yapmaya çalışayım. Google’da “wikiloc” yazıp arattığınız gelen tanım; “Wikiloc en iyi dış aktivite rotalarının (yürüyüş, dağ bisikleti ve birçok diğer aktivite) paylaşıldığı ve keşfedildiği bir yerdir” şeklinde olacaktır. Benim tanımım ise daha önceden kaydedilmiş bir rotayı bulmak ve incelemekten ziyade; kendi rotanızı daha sonradan inceleyebilmek, ya da zaman konusunda daha iyi dereceler yapmak için aktivitenizi sizin seçtiğiniz hassaslıkla kaydeden harika GPS rota kaydedicisi şeklinde olacaktır. Detaylı incelemek isteyenler için de web sitesi: http://tr.wikiloc.com/wikiloc/home.do

 Programı ilk açtığımızda bizi karşılayan ekranda 3 ana seçenek mevcut.

1- Record Trail
2- Saved Trail
3- Navigate

Bu 3 ana seçenek dışında sol üst köşede de settings seçeneğimiz mevcut

Settings(Ayarlar) başlığı altında;

Wikiloc Account→ programı ilk indirdiğinizde küçük bir abonelik işlemi ile alabileceğiniz bir üyelik. Programın aynı zamanda internette mevcut olan sitesinden de üyeliğinizi alabilir veya mevcut üyeliğinizi kullanabilirisniz.
Units→ km/miles (Birim Seçenekleri)
GPS→ GPS Accuracy ( Hatadan uzaklık derecesi 20m ile 1000m arasında seçim yapıyoruz)
Photo Quality→ Standart/High Qualit (Ekleyeceğimiz fotoğrafların kalitesi)

Bu başlık altından ayarlarımızı yaptıktan sonra ana ekranda ki diğer 3 başlığı inceleyelim:

Bunlardan ilki Record Trail;

Bu başlık ben programı indirdiğim dönemde 2,99 USD fiyata sahipti. Ben de programın ana işlevi olduğunu düşündüğüm bu başlığı hiç düşünmeden aldım ve kullanmaya başladım. Record Trail seçeneğini seçtikten sonra hangi Activite başlığı altında kayıt yapmak istediğinizi soruyor. Seçenekler baya fazla. Car, Hiking, Mountain Biking, Cycling, Running, Trail Running … liste uzayıp gidiyor. Buradan size uyan başlığı seçtikten sonra artık parkurunuzu kayıt altına almaya hazır hale geliyorsunuz. Start Recording bastığınız anda kayıt başlıyor ve siz durdurana kadar devam ediyor. Aralarda mola veriyorsanız birde pause seçeneği var. Ben bunu kullanmayı pek tavsiye etmiyorum. Ne zaman kullansam Resume basmayı unutuyorum ve kayıt hep yarım yamalak kalıyor kaydı tamamladıktan sonra internet bağlantınız iyi durumdaysa hemen başlangıç ve bitiş noktalarınız belirleniyor. Parkur derecesi seçtiğiniz aktiviteye göre derecelendiriliyor ve kayıt altına alınıyor. Eğer internet bağlantısının olmadığı veya kötü olduğu bir yerdeysek; başlangıç, bitiş ve zorluk derecesini kendimiz elle yazmak zorunda kalıyoruz. Otomatik olması benim her zaman daha çok hoşuma gidiyor, ama internet bağlantısı kötüyse mecburen yazıyoruz.

Üçüncü ana başlığımız Navigate;

“İkinci ana başlığa ne oldu ?” dediğinizi duyar gibiyim. Önce Navigate başlığını açıklamak daha faydalı olacak çünkü Saved Trail bu başlığı da içeriyor evet Navigate başlığı altında daha önceden siz veya diğer kullanıcılar tarafında kaydedilmiş parkurları görebiliyorsunuz. Fitler seçeneğini seçtikten sonra karşımıza gelen ekrandan arama yapmak istediğimiz lokasyonu (köy, kasaba, ilçe, il, ülke) seçiyoruz. Sonrasında ise hangi aktivitede arama yapmak istediğimizi seçiyoruz. Yukarda birkaç tanesini örnek olarak vermiştik hatırlarsanız. Sonrasında Apply Filter seçeneğini seçerek filtrelerimizi uyguluyoruz. Seçim sonrası bizim koyduğumuz filtre kıstaslarına göre mevcut olan kayıtlar önümüze geliyor. Buradan istediğimiz bir tanesini seçip kaydedebiliyoruz. Kaydı yapan arkadaşımız eğer ciddi bir kullanıcı ise yapılan aktiviteye göre, yol durumu, tarihi, mevcut tarihi eserler veya yolda karşılaşabilecekleriniz hakkında size bilgi veriyorlar. Benim tavsiyem kayıt etmeden önce tüm detayları incelemeniz ve eğer rotayı takip edecekseniz bu inceleme sonrası karar vermeniz olacaktır. Bazen ben de rota hakkında hiçbir bilgi vermiyorum. Bunun sebebi bazı rotalarda zamana karşı kendimle yarışıyorum, kondisyonumu arttırmaya yönelik bir çalışma. Bu benim dışımda kimsenin işine yaramayacaktır. Tabii ki benimle yarışmayı amaçlıyorsa, o ayrı. Rotayı seçtikten sonra artık kayıt edebilirsiniz.

Şimdi gelelim Saved Trail başlığına;

Evet, yukarda da yazdığım gibi bu başlığı en son incelemem gerekiyordu. Kendimizin kayıt altına aldığı ya da bir önceki başlıkta anlattığım gibi belli filtreleme ve lokasyon bilgisi girip seçtiğimiz bir rotayı Saved Trail başlığı altından seçtikten sonra Follow Trail yapıp rotayı takip edebiliyoruz. Eğer seçtiğiniz rotanın başlangıç noktasının uzağındaysanız bulunduğunuz nokta ile başlangıç noktası arasında ki kuş uçuşu mesafeyi veriyor. Dikkat edin kuş uçuşu mesafe diyorum. Yani hesaplarınızı ona göre yapın. kuş uçuşu 123 km görünen yer gerçekte 200 km olabiliyor. Daha fazla olması da mümkün sakın unutmayın.

http://tr.wikiloc.com

Artı Yanları

 • Parkur detaylı analizi

Eksi Yanları

 • Parkurda ulaşılan en yüksek hız bilgisinin olmaması bence en büyük eksik.

Wikiloc Outdoor Navigation GPS


Fiyat:ÜCRETSİZ


Wikiloc Outdoor Navigation GPS
App Store oyları: (631 oy)
Desteklenen Diller: EU, English, Danish, Dutch, English, French, German, Italian, , Russian, ZH, Spanish, ZH, Turkish
Çıkış Tarihi: 19.05.2011
Boyut: 72.75 MB
Desteklenen Cihazlar: iPhone5s-iPhone5s, iPadAir-iPadAir, iPadAirCellular-iPadAirCellular, iPadMiniRetina-iPadMiniRetina, iPadMiniRetinaCellular-iPadMiniRetinaCellular, iPhone6-iPhone6, iPhone6Plus-iPhone6Plus, iPadAir2-iPadAir2, iPadAir2Cellular-iPadAir2Cellular, iPadMini3-iPadMini3, iPadMini3Cellular-iPadMini3Cellular, iPodTouchSixthGen-iPodTouchSixthGen, iPhone6s-iPhone6s, iPhone6sPlus-iPhone6sPlus, iPadMini4-iPadMini4, iPadMini4Cellular-iPadMini4Cellular, iPadPro-iPadPro, iPadProCellular-iPadProCellular, iPadPro97-iPadPro97, iPadPro97Cellular-iPadPro97Cellular, iPhoneSE-iPhoneSE, iPhone7-iPhone7, iPhone7Plus-iPhone7Plus, iPad611-iPad611, iPad612-iPad612, iPad71-iPad71, iPad72-iPad72, iPad73-iPad73, iPad74-iPad74, iPhone8-iPhone8, iPhone8Plus-iPhone8Plus, iPhoneX-iPhoneX, iPad75-iPad75, iPad76-iPad76, iPhoneXS-iPhoneXS, iPhoneXSMax-iPhoneXSMax, iPhoneXR-iPhoneXR, iPad812-iPad812, iPad834-iPad834, iPad856-iPad856, iPad878-iPad878, Watch4-Watch4, iPadMini5-iPadMini5, iPadMini5Cellular-iPadMini5Cellular, iPadAir3-iPadAir3, iPadAir3Cellular-iPadAir3Cellular, iPodTouchSeventhGen-iPodTouchSeventhGen, iPhone11-iPhone11, iPhone11Pro-iPhone11Pro, iPadSeventhGen-iPadSeventhGen, iPadSeventhGenCellular-iPadSeventhGenCellular, iPhone11ProMax-iPhone11ProMax, iPhoneSESecondGen-iPhoneSESecondGen, iPadProSecondGen-iPadProSecondGen, iPadProSecondGenCellular-iPadProSecondGenCellular, iPadProFourthGen-iPadProFourthGen, iPadProFourthGenCellular-iPadProFourthGenCellular, iPhone12Mini-iPhone12Mini, iPhone12-iPhone12, iPhone12Pro-iPhone12Pro, iPhone12ProMax-iPhone12ProMax, iPadAir4-iPadAir4, iPadAir4Cellular-iPadAir4Cellular, iPadEighthGen-iPadEighthGen, iPadEighthGenCellular-iPadEighthGenCellular

GD Star Rating
loading...

------------------------------------
Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.

Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen uygulama ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfen http://sorucevap.iphoneturkey.com adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.

Bir de eğer uygulama incelemeleri yazmaya meraklı iseniz, o zaman aşağıdaki linki kullanarak yukarıdaki yazıda olduğu gibi bir inceleme hazırlayıp yollayabilirsiniz: http://www.iphoneturkey.com/inceleme-gonder
------------------------------------

Lütfen paylaşın :)

  Yorum Yaz

  Your email address will not be published.

  Uygulamayı Değerlendirin

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>